Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, cart. II, n. 24
source date: [835 May 8] [Pavia] [X]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Dignum est, ut imperialis dignitas tanto studiosius coniunctorum obaudiat petitionem, quanto magis cognoscat ad obsequium divinae magestatis pertinere. Igitur cunctorum fidelium sanctae dei ecclesiae nostrorumque cognoscat sollertia, quia dilecta coniunx nostra Hirmingardis nostram petiit pietatem, ut pro emolumento mercedis nostre et remedium animae fratris sui puerili aetate ab hac luce delatum, Hugonis nomine, ad concinnanda luminaria in basilica beati confessoris Christi Ambrosii, ubi ipse corpore humatus requiescit, pro cuius veneratione ibidem ipse puerulus sepultus est, quandam conferremus curtem ex fisco nostro super ripam laci Comacini vocatam Limuntam cum casis indominicatis et capella in honore sancti Genesii et aliis aedificiis ad se pertinentibus, cum familiis ibidem aspicientibus, quorum haec sunt nomina: Ursonem cum muliere et infantibus suis quinque, Rosculum germano eius cum muliere et infantibus suis quinque, Iobianum germano ipsius et infantibus suis tribus, Ariulfum cum muliere et tribus infantibus suis, Agipertum cum muliere et uno infante, Lupum cum muliere et quattuor infantibus suis, cum omnibus pecuniabus suis, quas ipsi de pertinentia eiusdem curte habent, vel omnibus pertinentiis eiusdem curtis, casis videlicet et vineis olivetis campis silvis pratis pascuis aquis aquarumve decursibus vel omnibus adiacentiis seu pertinentiis suis, et alia olivetula in locis Aucis et Conni. Cuius petitionem iustam recolentes ob dei amorem pro mercedis nostrae augmento et refrigerium anime ipsius pueri libenter annuimus. Ideoque hanc nostram auctoritatem circa eundem sanctum ac venerabilem locum fieri iussimus, per quam nostros successores obsecramus, ut omni in tempore absque cuiuspiam contrarietate easdem res nostra indulgentia solummodo in concinnanda luminaria ibidem quieto ordine dimittant, nostrisque fidelibus precipimus, ut nemo quippiam inde subtrahere presumat aut quamlibet inquietudinem inferre, sed omni in tempore hac nostra auctoritate ibidem ad utilitatem eiusdem eclesiae quieto ordine maneat et omnis redibitio eorundem rerum in ornamento luminarium ibidem deveniat perhenniter mansurum. Et ut haec nostrae auctoritatis largitio pleniorem obtineat vigorem et a nostris successoribus diligentius conservetur et a fidelibus intemerata servetur, manu propria subter eam firmavimus et de anulo nostro subter sigillari iussimus. Signum (M.) Hlotharii gloriosissimi augusti. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi et scripsi. Data VIII idus maias anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XVIII, indictione tertia decima; actum Papiae palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 101, n. 27.