Monza, Archivio Capitolare (MGH DD Lo I, p. 104, n. 29)
source date: [836 August 10] [Corteolona (Pavia)] [X]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aterni. Hlotharius div[in]a ordinante providentia imperator augustus. Imperiali congruit excellentiae benefactando animos fide[lium] ad hoc exhorare, ut promptissima [et] sincera benivolentia se studiosos in suis reddant obsequiis, et quanto id diligentius exsequi procurat, tan[to] eosdem ad suam confirmat fidelitatem et ceteros provocat, ut studiosius sua decertare procurent obsequia. I[gitur] cunctorum fidelium sanctae dei aeccles[iae nostroru]mque cognoscat sollertia, quia nos devotissime nobis Auae, coniugis videlicet Ugonis obtimatis nostri, concessimus quandam curtem ex fisco n[os]t[ro voc]atam Locadam, consistentem i[n te]rritorio Mediolanense super fluvio Lambro, cum omnibus pertinentiis et adiacenciis seu appendiciis suis, videlicet casis indominicatis, cum omnibus appendiciis suis et mancipia pro mancipiis, aldiones pro aldionibus, seu vineis s[i]lvis pratis pascuis campis aquis aquarumque decursibus molendinis vel cunctis adiecentiis vel pertinentiis seu [a]ppendiciis suis, de nostro iure in suo suorumque heredum dominio proprietario iure perenniter conferimus p[oss]idend[um]. Unde pro firmitatis gratia ei heredibusque suis hos nostrae auctoritatis appices fieri i[ussi]mus, per quos decernimus recteque mansurum sancimus, ut nemo fidelium sanctae dei aeclesiae nostrorumque ei vel suae posteritati ullo umquam [te]mpore quamlibet inferre praesumat molestiam aut contrarietatem, sed sub omni integritate, ut supra dictum est, cum omn[i]bus pertinentiis seu appendiciis vel adiacenciis suis ac nostra auctoritate praedicta Aua omni in tempore quieto ordine teneat atque [po]ssideat et faciat exinde quicquid voluerit. Et ut haec nostra auctoritas inrefragabilem perhenniter optineat vigorem, manu propria subter eam firmavimus et anuli nostri obpressione adsignari iussimus. Signum (M.) Hlotharii gloriosisimi a[ug]usti. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi. Data IIII id. aug. anno Christo propitio imperii domni Hloth[arii] pii imperatoris XVIII, indictione [X]IIII; actum Olonna palatio regio; in dei nomine feliciter AMEN.

MGH DD Lo I, p. 104, n. 29.