Paris, Bibliothèque Nationale (MGH DD Lo I, p. 115, n. 36)
source date: [838 February 4] [Corteolona (Pavia)] [XVII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Cum petitionibus servorum dei iustis et rationabilibus divini cultus amore favemus, superni muneris donum nobis a domino impertiri credimus. Idcirco notum esse volumus omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae nostrisque praesentibus scilicet et futuris, quia Petrus vir venerabilis abbas ex monasterio sanctae Cristinae, quod est situm prope villam nostram Ollonnam, obtulit obtutibus nostris auctoritatem immunitatis domni et avi nostri Karoli bonae memoriae serenissimi regis et genitoris nostri Hlodouici, in qua continebatur insertum * ipsum praedictum monasterium cum omnibus rebus et hominibus, quae tam * donatione regum reginarumque quam etiam reliquorum deum timentium hominum idem monasterium eo tempore legitime possidebat, sub suo munimine * constituere fecerat, et eius auctoritate immunitatis hactenus ab inquietudine iudiciariae potestatis idem munitum atque defensatum fuisset monasterium. Sed pro firmitatis studio postulavit idem Petrus abba, * ut paternae auctoritati nostram quoque superadiiceremus auctoritatem. Cuius precibus ob divini cultus amorem et venerationem ipsius sancti loci adsensum praebentes hanc auctoritatem immunitatis nostrae eidem monasterio fieri iussimus, per quam praecipimus atque iubemus, ut memoratum monasterium cum omnibus rebus et hominibus ad se praesenti tempore iuste et legaliter pertinentibus vel aspicientibus sub immunitatis nostrae defensione modis omnibus consistat; et nullus iudex publicus vel quislibet ex iudiciaria potestate in ecclesias aut villas vel curtes, loca vel agros seu reliquas possessiones memorati monasterii, quas moderno tempore iuste et legaliter possidet in quibuslibet pagis vel territoriis infra ditionem imperii nostri vel quae deinceps in iure ipsius sancti loci voluerit divina pietas augere, ad causas audiendas vel freda exigenda aut mansiones vel paratas faciendas aut fideiussores tollendos aut homines ipsius monasterii distringendos nec ullas redhibitiones aut illicitas occasiones requirendas nostris futurisque temporibus ingredi audeat vel ea, quae supra memorata sunt, penitus exigere praesumat. Sed liceat memorato abbati eiusque successoribus res praedicti monasterii cum omnibus, quae possidet, sicut in praecepto domni et genitoris nostri continetur, sub immunitatis nostrae defensione quieto ordine possidere et nostro fideliter parere imperio, quatinus congregationem ibidem deo famulantem pro nobis et coniuge proleque nostra vel pro stabilitate totius imperii nostri a deo nobis concessi atque conservandi iugiter domini misericordiam exorare delectet. Et ut haec auctoritas nostris futurisque temporibus valeat inconvulsa manere, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione signari iussimus. Signum Hlotharii piissimi augusti. Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi. Data pridie nonas februarii anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris XV, indictione prima; actum Ollona palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 115, n. 36.