Penne, Archivio Storico Comunale, Comune di Penne, Universitas di Penne, Codici, b. 7 n. 50 (Codice Salconio), c. 15
source date: [837 January 13] [XVII]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotarius divina ordinante providentia imperator augustus. Nostrae imperialis excellentiae augumentum est, si fidelium nostrorum petitionibus libenter annuimus, maxime sacerdotum, quorum praecibus nos deo appropinquari confidimus. Igitur comperiat magnitudo fidelium sanctae ecclesiae atque nostrorum praesentium videlicet et futurorum, quia Amadeus venerabilis Pennensis urbis episcopus ad clementiam nostram veniens ostendit nobis praeceptum [scriptum] auctoritate sancitum super rebus ecclesiae, cuius dominus eum commisit praeesse pastorem, in quo continebatur, ut nemo publice rei iudex vel quislibet ex iudiciaria potestate urbes et ecclesias vel agros iuste et rationabiliter ad memoratae sedis ecclesiam pertinentes ingredi audeat ad causas audiendum vel quippiam exigendum vel aliquas redibitiones requirendum. Itaque depraecatus est fastigium sublimitatis nostrae et petiit, ut praecepto nostrae auctoritatis et renovationis iuberemus idem praeceptum corroborari et innovari. Quapropter eius praecibus clementer annuentes hoc praeceptum nostrae corroborationis decrevimus fieri ad prioris praecepti confirmationem et iubemus, ut, sicut supra dictum est, nullus iudex nec publice actionis exactor urbem aut villas aut agros seu reliquas possessiones iam nuncupatae sanctae ecclesiae iniuste subire audeat […] exigendum vel ad causas audiendum vel quippiam exercendum in iudiciaria potestate, sed per hoc nostrae institutionis decretum liceat memorato episcopo, viro venerabili, suisque successoribus praedicte sedis ecclesiam recturis [...] cum clericis et cum omnibus suis hominibus quiete et pacifice per ventura tempora vivere et possidere et pro nobis et coniuge seu liberis nostris nec non pro regni nostri stabilitate et augumento largiter domini nostri misericordiam implorare. Et ut huius nostrae iussionis institutio pleniorem in dei nomine et stabiliorem vigorem obtineat, manu propria et signo nostro iussimus adsignare. Signum (M.) Hlotarii serenissimi imperatoris. Agilma[rus cancellarius]. Data idus ianuarii anno Christo propitio imperii [...] domni Hlotarii imperatoris XVIII, indictione [XV]; actum [in nostro] palatio regio; in dei nomine amen.

MGH DD Lo I, p. 105, n. 30.