Piacenza, Archivio del Capitolo della Cattedrale, Scanzia 6, Cassetto I, n. 5
source date: [837 November 9] [Pavia]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Omnibus fidelbus sancte dei ecclesie et nostris presentibus scilicet et futuris notum sit, quia vir venerabilis Sofredus sancte Placentine urbis ecclesie episcopus nostre innotuit pietati, qualiter multe contra eum vel ecclesiam suam callidorum hominum fuissent tergiversationes seu inquietationes pro eiusdem ecclesie rebus atque familiis, unde necessarium erat in aliquibus causis subtilem adhiberi nostre auctoritatis inquisitionem pro stabilimento et utilitate eiusdem ecclesie. Quapropter precipimus atque omnino iubemus, ut ubicumque necesse se dixerit habere pro rebus atque familiis prefate ecclesie subtilis valde prudentissimaque adhibeatur inquisitio per idoneos homines, quos ipse aut advocatus eiusdem ecclesie nunciaverit, ita ut iustissimo libramine eius iustitia inquisita sanctum Antoninum apud deum mereamur habere intercessorem nobisque sempiternale conpendium sit in futuro. Ut quoque hec nostra auctoritas pleniorem in dei nomine habeat vigorem et per futura tempora inconvulsam obtineat firmitatem, de anulo nostro subter iussimus sigillari. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Egilmari recognovi et (SR.) (SI.) Data V idus novemb. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii piissimi imperatoris augusti XVIII, indictione prima; actum Papia civitate palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 111, n. 34; ChLA 68, p. 81, n. 22.