Reggio Emilia, Archivio Capitolare (MGH DD Lo I, p. 121, n. 40)
source date: [839 August 17] [Auriola (Trino; Vercelli)] [X]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Dignum est, ut agustalis excellentia rectoribus aecclesiarum dei aures suae pietatis inclinet votaque eorum ac preces exadiat, quatinus id agendo cateros suae fidelitati promptiores reddat, insuper et ab aeterno arbitre indeficientem retributionem percipiat. Omnium igitur sanctae dei acclesiae fidelium nostroque presentium scilicet ac futurorum sollertia, qualiter vir venerabilis sanctae Regensis aecclesie presul Uitalis detulit nobis precepta bone memorie avii nostri Karoli et divae recordationis genitoris nostri domni Hludouuici, in quibus continebatur, quodem pontifex ostendisset eis precep Langobardorum, in quibus legebatur, quod casu accidente aecclesiarum sanctae Regensis aecclesie fuerint igne cremata et quaedam karcarum flammis exusta, et ne forte res eiusdem acclesie pravorum hominum molestatione invaderentur aut sacrilega sissione tractarentur, omnem eius etlesie causam ipsius episcopi postulatu sub eorum defensione et munitatis vigore recepissent; quorum iam fatus avus et genitor noster sequentes vestigia similiter eiusdem presulis petitione cunctas episcopii eius facultates ac familias, aldiones et libellarios ac commenditos, cum clero in eadem ecclesia deo serviente, cum terminis et co[n]finiis per parroechias et diocesim coniacentibus sub eorum tuitione ac defensione susceperunt, emunitatem quoque et inquisitionem per bonos et idoneos homines et advocatores, si ita res exigerit, duos vel tres, quos pontifices eiusdem acclesie elegerint, ab omnibus puplicis negociis exertes divino freti amare concesserunt. Pro ampliori tamen securitate nostram expetivit clementiam, ut et nos eadem precepta nostra auctoritate confirmaremus, tam in defensionibus et municionibus, inquisicionibus etiam et advocationibus, largicionibus insuper et restitucionibus, sicut in isdem continebatur preceptis. Quod et fecimus omniaque, que in isdem preceptis sunt inserta, inviolabiliter confirmamus. Omnibus etiam notum esse volumus, quod pro causis incomodis cum precintu bellico Italicos fines aggressi s[umus] et quia exercitus noster subitaneo motu et itineris asperitate fractus erat et alimoniarum sumptus caeteraque ei subsidia ei defecerant, ecclaesiarum predia feneravimus, ex quibus miliciae nostre cetum ad fidelitatis augmentum confortaremus; inter que ex predicta Regensi ecclesia duas cortes, unam quae vocatur Maxenciatica cum capella in honore sancti Domnini et alteram quae nominatur Luciaria cum capella sancti Georgii, cuidam fideli nostro Richardo nomine in beneficium aliquandiu concessimus. Pro quibus iam nominatus episcopus frequenter reclamavit et ecclesie sue causa sepius nos comonuit. Migrante autem predicto Richardo de hoc seculo iam fatas cortes sancte Regensi ecclesiae, cuius erant, redidimus, et ne aliquid nostre rei puplicae pertintia de eisdem cortibus existimetur, per nostrum preceptum, ne sanctuarium dei hereditate possideamus, rogatu prefati pontificis perniter restituimus atque ita perdonamus, ut nullus successorum nostro quasi mala nostra auctoritate in sanctorum rebus presumentes deinces temptent nos sequi in talibus, ne iram illorum, quorum sunt pertinentia, aut nos aut successores nostri incurrentes minime presumant nos [...]i, dei omnipotentis timore pariter et amore territi. Si quis autem contra hoc nostre constitucionis decretum inire temptaverit, iuxta legem ecclesiarum dei parti iam dicte eclesiae libras triginta multatus persovat, insuper et hoc preceptum in suo robore permaneat. Et ut hoc nostre auctoritatis indictum in dei nomine per multa t[empor]a a fidelibus nostris presentibus et futuris diligentius credatur et verius observetur, manu firmitatis nostre subter eam anotavimus anulique nostri impressione insigniri iussimus. (C.) Signum (M.) domni Hlotharii imperatoris augusti. Eicardus subdiaconus advicem Agilmari recognovi et (SR. NN.) (SI. D.) Data XVI kl. septembris anno Christo pr[opiti]o imperii domni Hlotharii piissimi augusti XVIIII, indictione II; actum curte Auriola palacio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 121, n. 40.