Novara, Archivio Capitolare di Santa Maria (MGH DD Lo I, p. 235, n. 97)
source date: [846 July 08] [Aachen (DE)] [X]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu [Christi] dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Dignum est, ut imperialis maiestas procerum s[uorum] peticio[nibus tanto] libentius [annuat easque ann]uendo adimpleat, quanto eos viderit ac noverit in suis obsequiis persistere efficaces. Igitur omnibus [fidelibus sancte dei] eclesie ac nostris presentibus [videlicet et] futuris notum sit, quia Ioseph venerabilis episcopus [Ae]poredie nostram deprecatus est clementiam, ut cuidam fideli nostro diacono scilicet [Godeberto] aliquid de rebus nostris in regno [I]talic[o], hoc est areas duas sibi invicem coherentes, ad proprium concederemus; habetque prima area in longitudine pedes [XII, in latitudine XXVI, et cho]eret illi ab uno latere [...] sancte eclesie, ab altero casa Iohannis et Adroaldi, ab uno capite casa monasterii de Sexto, ab altero [ingre]ss[us interia]cens [do]m[us episcopa]tus [Lunensi]s [eidem] areae; secunda habet in longitudine pedes XLI, in latitudine vigintiquinque, coheret illi ab uno capite via, [ab alio casa Adroaldi et Iohannis, ab uno latere casa m]onasterii de Sexto, ab altero casa monasterii Senatoris sive que illis alia coherent. [Has designatas areas cum possessionibus et ingressibus] ac usum putei cum horto deprecatus est nos iam dicto diacono iure proprietario tribui. Cuius peticionem [adimplere s]tatuentes has mansuetudinis [nostre litteras fieri decrevimus], per quas memorato Godeberto diacono Papiensi areas supra scriptas, sicut superius insertum est, iure proprietario concedimus habendum, ut quicquid vo[luerit vel] elegerit habeat ex eis potestatem faciendi, sicut de reliquis proprietatis sue rebus, ita dumtaxat, ut nusquam a nostra abscedat fidelitate, sed immobiliter in nostris perseveret iugiter fixus obsequiis. Et ut hec nostre largitionis vel confirmationis auctoritas [firma stabilisque] permaneat, manu nostra su[bter eam firmavimus et anuli nostri impres]sione adsignari iussimus. Signum domni Hlotharii serenissimi augusti. Hrodmundus notarius advicem Hilduini recognovit. Data VIII id. iul. anno Christo propitio imperii Hlotarii pii imperatoris in Italia XXVII et in Francia VII, indictione VIII; actum Aquisgrani palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 235, n. 97.