Brescia, Archivio di Stato, ASC, Codice Diplomatico Bresciano, busta 2, perg. XXXI
source date: [851 September 8] [Gondreville (FR)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius et Hludouuicus divina ordinante providentia imperatores augusti. Dignum est, ut imperialis celsitudo, cum omnium fidelium suorum utilitatibus consulit, maxime eorum convenienter et studiose praevideat et curam gerat honoribus, qui sibi vinculo consanguinitatis adstricti artius fore cernuntur. Igitur omnium fidelium sanctae dei ecclesiae ac nostrorum praesentium futurorumque noverit sollertia, quia quondam amantissima coniunx nostra praedicti Hludouuici augusti genetrix Hirmingardis, dum adviveret, nostram petiit celsitudinem, ut ei et filiae nostrae Gisle in vita eorum confirmaremus monasterium, quod est constructum in honore dei et salvatoris nostri Iesu Christi infra muros Brixiae, sicuti et fecisse noscimur. Sed ea de hac luce recedente placuit nobis denuo auctoritatis nostrae litteris idem praeceptum renovare atque confirmare in nomine memoratae filiae nostrae Gisle, sororis scilicet memorati Hludouuici augusti, taliter, ut cum omnibus cellis et senodochiis seu curtibus ad iam dictum monasterium aspicientibus, Alina scilicet, Campora, Sextuno, monasterium in Luca, quod Allo dux edificavit, et monasterium in Papia, qui vocatur Regine, et portum Placentinum cum hospitale sancti Benedicti in monte Longo nec non et monasterium situm in Syrmione vel cetera quaeque ad praedictum monasterium pertinentia taliter, ut sepe dicta carissima filia no[st]ra sororque sepe dicti augusti, dum advixerit, cuncta, quae supra dicta sunt, firmiter obtinere usuque fructuario dominari possit. Unde et hos apices pari consensu fieri censuimus, per quos firmiter sancimus et statuentes decernimus, ut, quemadmodum praedictum est, universa, quae praescripta sunt, ad praefatum monasterium pertinentia Gisla filia nostra, quandiu in hac erumnali luce manserit, teneat, habeat atque possideat et ordine fructuario gubernet atque disponat vel secundum regularem institutionem sancti Benedicti, prout melius valuerit, iuxta dei voluntatem regat, postposita longe cuiuslibet controversia vel inquietudine, eo dumtaxat tenore, ut, si nos sepe dicte filiae nostrae superstites fuerimus, nostrae dominationi iam fatum monasterium cum omnibus ad se pertinentibus reservetur. Unicuique vero successorum nostrorum interdicimus et sub divina invocatione contestamur, quatenus, si ipsa nobis supervixerit, nihil ex hiis, quae in hoc scripto continentur, illi minuere vel auferre mol[i]a[tur]; quod si fecerit, optamus atque omnimodis inprecamur, ut huius rei rationem deo universorum iudici rectorumque rectori et domino dominorum plenissime reddat. Praecepta interea, quae nostra sunt auctoritate firmata de stipendiis sororum inibi deo militantium, volumus, ut fixa et stabilia permaneant per tempora succedentia sine ulla immutatione. Et ut haec nostrae confirmationis auctoritas pleniorem in dei nomine obtineat vigorem, manibus propriis subter eam firmavimus et anuli nostri impressione [adsignari] iussimus. Signum (MF.) Hlotharii serenissimi augusti. Signum (MF.) Hludouuici gloriosissimi imperatoris. (C. NT.: Remigius habebat signum; Rodmundus) Hrodmundus notarius advicem Hilduini recognovi et (SR. NT.: Rodmundus notarius advicem Hilduini recognovi. Remigius magister fieri iussit) (SI.) Data VI id. septb. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris in Italia XXXII et in Francia XII, indictione XV; actum Gundulfi villa palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 265, n. 115; Santa Giulia, n. 29; ChLA 99, p. 48, n. 9.