Torino, Archivio di Stato (MGH DD Lo I, p. 323, n. 144)
source date: [846 August 18] [Gondreville (FR)] [1313 May 16]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei eterni. Hlotharius divina ordinante providencia imperator augustus. Cum petitionibus procerum nostrorum maximeque virorum ecclesiasticorum ob honorem dei favoris nostri prebemus adsensum, nimirum ob hoc supernum nobis imperioque nostro conciliamus auxilium. Ideoque omnium fidelium sancte dei ecclesie nostrorumque presencium scilicet ac futurorum comperiat solercia, quia vir venerabilis Hilduynus archicanzellarius noster dilectusque comes et abba monasterii Ebobiensis, quod est constructum in honore * apostolorum Petri et Pauli, ubi clarissimus Christi confessor Columbanus corpore quiescit, suppliciter nostram expeciit celsitudinem, quatenus comitatum Bobiensem cum suis iuribus, que dive memorie domnus et avus noster Karolus augustus * et felicissime recordationis domnus et genitor noster Hludouicus imperator eidem venerabili loco per sua privilegia concesserant et confirmaverant, nostra auctoritate in prefato monasterio firmaremus, quatenus ipsa concessio et confirmacio stabilis inviolabilisque futuris temporibus permaneret. Nos vero considerantes dei omnipotentis misericordiam propter emolumentum anime nostre nostreque prolis ac stabilitatem regni nostri seu et devotum servicium fidelis nostri Hilduyni prefati eidem sancto loco ipsum comitatum Bobiensem cum omni suo honore et potestate, cum castris villis terris locis et rationibus universis, que dici vel nominari possunt et que nostri iuris ibi esse videntur, una cum mero et misto imperio per hanc nostre auctoritatis conscriptionem concedimus et confirmamus et de predictis omnibus iure honorabilis feodi prefatum abbatem et comitem per nostrum anulum investivimus, interdicentes omnibus fidelibus sancte dei ecclesie et nostris tam presentibus quam futuris, ut nullam molestiam in predictis concessis et confirmatis inferre presumant predicto cenobio vel eius ministris, sed liceat fideli nostro Hilduyno abbati dilectoque nostro comiti eiusque successoribus supra dictum comitatum cum omnibus suis iuribus et honoribus tenere in pace pariter ac quiete et perpetuo possidere sine nostra nostrorumque fidelium contradictione. Si vero, quod nullatenus fieri credimus, quisquam magne vel parve condicionis adversum prefatum abbatem et comitem eiusque successores aliquid molestie inferre presumpserit, sciat se centum libras auri optimi esse multandum, insuper et nostram offensionem incurrere. Ut autem hec nostra concessio seu confirmatio firma stabilisque permaneat, more nostro manibus propriis subter eam firmavimus et sigillo nostro plombeo muniri precepimus. Signum (M.) Hlotarii serenissimi imperatoris. Eichardus notarius advicem Aghilmarii recognovi et. Dat. XV kl. septembr. anno ab incarnatione domini DCCCXLVI, indictione VIIII, anno Christo propicio imperii domni Hlotharii imperatoris in Ytalia XXVII et in Francia VII; actum Gondulfi villam palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, n. 144, pp. 323-326.