Novara, Archivio Capitolare di Santa Maria (MGH DD Lo I, p. 129, n. 42)
source date: [830-849] [La datazione proposta rispecchia gli anni di episcopato di Adalgisius
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotarius divina ordinante providentia imperator augustus. Omnibus episcopis, abbatibus, abbatissis, [commitibus], castaldiis, vicariis, centenariis, accionariis vel cunctis rem publicam administrantibus notum esse volumus, quia Adal[gisus] venerabilis episcopus Nouariensis eclesie nostram petiit clementiam, ut Leonem et Iohannem filium eius commites pro utilitate eclesie sue, cui deo auctore presidere dinoscitur, missos constitueremus una cum advocato suo, ubicumque pro suis necessitatibus aliquam abuerit querimoniam, quatenus eorum studio ageretur, ne inrationabiliter ab eis de possessione prefate eclesie quippiam auferatur. Cuius [pe]ticioni adquiescentes presentes sublimitatis nostre litteras statuimus fieri, quibus decernimus atque iubemus, ut predicti commites nostri de rebus vel familiis memorate eclesie, quantumcumque necessitas postulaverit, fungantur missatico absque alicuius contradictione. Precipimus denique, ut, ubicumque necessitas incubuerit, de rebus eiusdem eclesie ac familiis iniuste privatis inquisitio per [veraces] idoneasque personas, in qu[ibus huiusmod]i res est [ex]aminanda, ex auctoritate nostra fiat, ne propter aliquam ocasionem seu disceptacionem [iudicii] ab eadem eclesia iniuste aliquid auferatur, quod ei rationabiliter habere compe[tit]. Et [ut hec] sublimitatis nostre iussio ab omnibus verius credatur et diligentius observetur, de anulo [nostro] subter iussimus sigillari.

MGH DD Lo I, p. 129, n. 42.