Bergamo, Biblioteca Civica Angelo Mai, Pergamene comunali, 3155/1
source date: [840?] [Datazione proposta dall'editore MGH e basata su un'attestazione del vesc
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Omnibus fidelibus nostris notum sit, quia vir venerabilis Ageno Bergamensis urbis episcopus deprecatus est celsitudinem nostram, ut de rebus aecclesiae Alexandri scilicet et Uincentii beatissimorum martyrum, cui ipse episcopali iure preesse dinoscitur, inquisitionem concederemus faciendam in quibuslibet comitatibus vel locis propter pravorum hominum invasionem, ne praefata aecclesia de facultate rerum suarum dispendium pateretur. Cuius precibus propter mercedis nostrae augmentum adquiescentes has nostrae auctoritatis litteras fieri iussimus, quibus concedimus atque praecipimus, ut, cum necessitas exigerit, de rebus praefatae sedis inquisitio fiat per circummanentes et idoneos homines, qui degent in illis locis, ubi ipsae res adiacent, nec non et de rebus baptismalium aecclesiarum vel synodochiorum eius, ne per malorum hominum invasionem aut iniustam refragationem amittat, quod ei iuste et legaliter habere competit. Et ut hoc ab omnibus fidelibus nostris diligentius observetur, de anulo nostro subter iussimus sigillari. (SI.)

MGH DD Lo I, p. 130, n. 43; ChLA 98, p. 134, n. 35.