Milano, Biblioteca Ambrosiana, Pergamene, n. 806
source date: [841 July 20] [Aachen (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Omnibus fidelibus nostris presentibus et futuris notum sit, quia deo devota femina nomine Asia et ex monasterio Teodotis abbatissa retulit serenitati nostrae, quod de rebus ecclesiae suae vel familiis multum pateretur diminutionem atque dispendium a pravis vel invasoribus hominibus. Unde nostram depr[ecata] est pietatem, ut et tutorem monasterii sui illi concederemus et nostrae auctoritatis scriptum fieri iuberemus concedendo inquisitionem de rebus et mancipiis eiusdem cenobii. Cuius precibus ob divinum amorem adquiescentes Leonem et Iohannem comites constituimus ad peragendam huiuscemodi advocationem, hoc simul nostrae excellentiae scriptum fieri decernentes, per quod precipimus, ut ubicumque necessitas postulaverit, de rebus vel familiis memorate ecclesiae vera fiat inquisitio per veraces et idoneos homines et quorum testimonium dinoscitur esse probabile. Ut autem a nobis hoc iussum esse credatis ac diligentius observetis, de anulo nostro subter iussimus sigillari (SI. D.). Data XIII kal. aug. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii pii imperatoris in Italia XXII et in Francia II, indictione IIII; actum Aquisgrani palatio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 165, n. 59; ChLA 97, p. 68, n. 13.