Arezzo, Archivio Capitolare, Canonica, n. 16
source date: [843 June 11] [Aachen (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Omnibus fidelibus sancte dei ecclesiae et nostris presentibus videlicet et futuris notum sit, quia nos pro mercedis nostre augmento in procerum nostrorum presentia servum nostrum Adalbaldu[m nom]ine ma[nu] propria excutientes a manu eius denarium secundum legem Salicam liberum fecimus et ab omni iugo servitutis absolvimus. Eius quoque absolutionem per prese[ntem] auctoritatem nostram confirmamus atque nostris et futuris temporibus firmiter atque inviolabiliter mansuram esse volumus. Precipientes ergo iubemus, ut sicut reliqui manumissi, qui per huiusmodi titulum absolutionis a regibus vel imperatoribus a iugo servitutis noscuntur esse rela[xati et inge]nui, ita deinceps memoratus Adalbaldus per hoc nostrum preceptum plenius in dei nomine confirmatum nullo inquietante, deo auxiliante perpetuis temporibus [valeat] permaner[e ingenuus atq]ue securus. Confirm[amus etiam illi] omnes res et [mancipia, q]uas ipse ante libertate percepta iuste et le[galiter] adquisivit, ita ut deinceps per hanc nostram auctorita[tem habeat, teneat] atque possideat faciatque exinde quicquid elegerit vel voluerit, absque alicuius contradictione vel repetitione seu qualibet refragatione. Et ut hec nostre a[bsolutionis] atque confirmationis auctoritas firma et stabilis permaneat, de anulo nostro subter iussimus sigillari. (C. NT.: Remigius, Rodmundus) Hrodmundus notarius recognov[i et (SR.) (SI. D.)] [Dat]a III id. iun. anno Christo propitio imperii domni Hl[otharii imperat]oris in Italia XXIIII et in Francia IIII, indictione VII; actum A[quisgrani p]alatio regio; in dei nomin[e feliciter amen].

MGH DD Lo I, p. 189, n. 74; ChLA 90, p. 53, n. 9.