Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 8487-I, c. 124r, n. 292
source date: [832 February 20] [Mantova] [XI ex]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius augustus invictissimi domni imperatoris Hludovici filius. Cum locis divino cultui mancipatis largitionis nostrae munere quippiam conferimus, id nobis ad stabilitatem imperii nostri et ad aeternae vitae premium capessendum profuturum liquido credimus. Igitur notum sit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet et futurorum sagacitati, qualiter vir venerabilis Sichardus abba monasterii sanctae Mariae semper virginis, quod est constructum in territorio Sabinensi, per quendam monachum eiusdem caenobii nomine Frotbaldum detulit optutibus nostris quoddam preceptum domni et genitoris nostri Hludovici gloriosissimi imperatoris, in quo continebatur, qualiter idem domnus et genitor noster pro dei reverentia et animae suae emolumento quoddam monasteriolum, quod est situm in finibus Teatinis vel Uocitanis in loco cuius vocabulum est Lucana et est constructum in honore sancti Stephani protomartyris, sub omni integritate ad prefatum monasterium * sanctae Mariae semper virginis iam pridem condonaverat, deprecans pietatem nostram, ut pro dei reverentia et animae nostrae salute eundem preceptum per nostrae auctoritatis preceptionem confirmare deberemus, sicuti et fecimus. Huius rei gratia circa eundem sanctum ac venerabilem locum hos nostrae auctoritatis apices fieri iussimus, per quos decernimus atque iubemus, ut nullus fidelium sanctae dei aecclesiae de prefato monasteriolo cum omnibus aecclesiis cellulis territoriis aedificiis familiis iuste ad se pertinentibus casis massariciis aldiariciis bobulcariis vaccariis alpibus gais molendinis aquis aquarumque decursibus pascuis paludibus ad se pertinentibus vel quicquid presenti tempore ad praefatum monasterium iuste et legaliter pertinere dinoscitur et iuris atque possessio domni et genitoris nostri esse visum fuit, sicut Pippinus avunculus noster et per eius donationem Isingarius eum habuit, ullo unquam tempore parti prefati monasterii ullam calumniam aut aliquam infestationem inferre presumat. Sed liceat rectores ipsius monasterii, sicut in prefato domni et genitoris nostri continetur precepto, de praedicto monasteriolo sancti Stephani secundum auctoritatem canonicam atque regularem facere, ordinare atque disponere quicquid voluerint. Et ut haec nostrae auctoritatis confirmatio firmior habeatur et per futura tempora melius credatur et diligentius observetur, de anulo nostro supter eam sigillare iussimus. Dructemirus subdiaconus atque notharius advicem Hermenfredi scripsi. Dat. X k. mar. anno Christo propitio XX imperii domni Hludovici serenissimi imperatoris et Hlotharii X, indictione X; actum Mantua palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 69, n. 8; Regesto di Farfa, II, p. 229, n. 277.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.8487.pt.1