Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 8487-I, c. 130v, n. 304
source date: [843 May 26] [Aachen (DE)] [XI ex]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei salvatoris nostri Iesu Christi. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Imperiali satis excellentiae congruit, ut, dum multorum studet profectibus, precipue sacerdotum dei utilitatibus faveat eorumque iustis ac rationabilibus effectum tribuat precibus, quatinus id faciendo et in temporalibus sibi obsequiis efficiat promptiores et in divinis cultibus reddat ardentiores. Proinde omnium fidelium sanctae dei aecclesiae ac nostrorum presentium videlicet et futurorum noverit sollertia, quia vir venerabilis Petrus Spoletanae urbis aepiscopus nostram adiit excellentiam petens serenitatem culminis nostri, ut pro mercedis nostrae augmento monasterium sibi dudum a nobis commissum, cuius vocabulum est Sabinis in loco nuncupante Acutiano et constructum esse constat in honore beatae dei genitricis semperque virginis Mariae, ad pristinum revocaremus statum, videlicet ut cuidam a fratribus ipsius caenobii electo, Hilderico nomine, eundem ad regendum concederemus monasterium, quatenus fratres domino inibi famulantes secundum institutionem regulae regere atque gubernare procuret. Cuius precibus ob amorem dei omnipotentis et reverentiam eiusdem sancti loci atque suae devotionis affectum assensum prebentes hos sublimitatis nostrae apices statuimus fieri, quibus memorato Hilderico prescriptum Sabinis monasterium cum omnibus ad se iuste et legaliter pertinentibus sancimus modisque omnibus confirmamus, ut cunctis vitae suae diebus illud habeat ac possideat et, prout utilitas ipsius sancti loci dictaverit, utiliter disponat atque monachos ibidem divino famulantes officio regulariter gubernet. Post eius quoque ab hac mortali vita decessum concedimus atque per hanc nostram auctoritatem confirmamus, ut monachi eiusdem sancti loci licentiam habeant inter se iugiter talem eligere abbatem, qui secundum voluntatem dei ac instituta sanctorum patrum eandem congregationem prudenter regere atque ordinare valeat. Et iubemus seu decernimus, ut neque a nobis neque a successorum nostrorum temporibus a quoquam haec nostra violetur auctoritas, sed sicuti per has nostrae serenitatis litteras corroborando sancimus, ita et ab omnibus inviolabiliter conservetur, quatenus eidem sanctae congregationi sub nostra imperiali tuitione positae pro nostra, coniugis ac prole incolumitate seu totius imperii a deo nobis commissi domini misericordiam continuis precibus exorare delectet. Et ut hoc nostrae mansuetudinis preceptum ratum ac stabile per futura maneat tempora, manu propria supter illud firmavimus et anuli nostri impressione assignari iussimus. Signum (M.) Hlotharii serenissimi augusti. Hercamboldus notarius recognovi. Data VII k. iun. anno Christo propitio imperii domni Hlotharii piissimi augusti in Italia XXIIII et in Francia IIII, indictione VII; actum Aquisgrani palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, p. 188, n. 73; Regesto di Farfa, II, p. 242, n. 287.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.8487.pt.1

Regesto di Farfa, II, p. 242, n. 287, propone una datazione all'844.