Milano, Archivio di Stato (MGH DD O III, p. 456, n. 53)
source date: [989 April 5] [Quedlinburg (DE)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini dei aeterni. Otto dei nutu rex. Si circa loca deo dicata munificenciam nostre+ benignitatis largimur, confidimus hoc ad regnorum statum nostrorum nostraeque animae salutem omnimodo proficere. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae dei aecclesiae nostrorumque tam presentium quamque futurorum universitas, Azonem ce+nobii quod Caelum aureum dicitur venerabilem abbatem interventu ac petitione Theophanu nostrae dilecte genitricis et consortis regnorum nostrorum nostram regalem adiisse clementiam, quatinus pro dei amore nostraeque animae remedio predicto caenobio et sibi subvenire et nostra preceptali auctoritate confirmare et corroborare omnes cortes et proprietates quas pridem dinoscitur possedisse, et eundem abbatem ex his omnibus investire dignaremur. Cuius petitionibus libentissime aures nostrae pietatis accommodantes nostraeque anime+ consulentes pro dei amore predicto ce+nobio atque abbati concedimus donamus modisque omnibus corroboramus omnes res et proprietates possessiones omnesque illas cortes quas idem ce+nobium longo tempore visum est possedisse a Liudprando ipsius loci fundatore monachorum donatione aliorumque hominum oblatione comparatione commutatione aut quarumcumque legalium conscripcione cartarum concessas, videlicet cortem illam que+ Alpeplana dicitur predicto sancto loco emissam et concessam a quodam Langobardorum rege Ariperto nomine cunctasque res ad eandem cortem pertinentes vel aspicientes in quibuscumque locis cum territoriis et finibus per preceptum Liudprandi regis per singula loca denuntiatis vel earundem rerum decimas que+cumque modo inibi laborate+ fiunt; duas etiam alias corticellas, Maliacem scilicet et Caleuadem, et capellam que+ est in honore sanctae dei genitricis Mariae que+ dicitur Primasca, quae constructa est in valle Bellizona, in subsidium et substentationem monachorum cum omnibus pertinentiis, cum servis et ancillis atque aldionibus iuste et legaliter eisdem corticellis pertinentibus; aliam quoque cortem que+ Uillarasca dicitur et mansa que+ in Rouorri iacent, et cortem Cresiani cum omnibus suis pertinentiis, cortem insuper quae dicitur Uirgonto et casale sancti Petri quod est in comitatu Parmensi. Concedimus insuper atque delegamus prelibato ce+nobio atque abbati cortem Pauonem nec non et Ouiliam cum omnibus pertinentiis et adiacentiis suis, molendinis piscationibus aquis aquarumque decursibus castellis cultis et incultis rebus servis ancillis aldionibus ubicumque locorum ad easdem cortes pertinentibus, piscariam vero que+ est in Tauxa et portum Rosiolum longo tempore ab ipso monasterio temptum omnemque terram in campania Papiensis urbis iacentem seque sub terminis continentem. Hac igitur nostri preceptali auctoritate omnes predictas cortes et loca cum rebus et familiis portubus et mercato districtionibus molendinis et piscationibus aquis aquarumque ductibus cunctisque rebus mobilibus et immobilibus ad iam scriptas cortes et loca in integrum aspicientibus divinorum memores preceptorum iam dicto ce+nobio eiusdemque abbati vel cuicumque pro tempore inibi presidenti confirmamus et corroboramus; omnes insuper illos carpentarios quos ipse sanctus locus per precepti possidet paginam a tempore antecessoris nostri Liudprandi regis in valle que+ dicitur Antelamo vel eos qui sunt in Besozolo cum filiis filiabusque agnitioneque cuncta eorum, ut tempore oportuno inibi deserviant ipsi et posteri eorum absque ulla retrectatione perpetualiter; et vada ad piscandum que+ sunt in Ticino, in rivo Poloni, Morasca seu vadum quod dicitur Landemarii, costam Teueredum et aliud quod dicitur Sextemascum cum illo medio quod ad Sepem dicitur et illud quod ad Aunella nuncupatur seu etiam illa vada que+ sunt in Pado, habentia priorem terminum a loco qui nuncupatur Popula Pagana et pertingentia usque ad locum qui dicitur Caput Asi, ex utraque parte Padi cum insulis positis iuxta predictam piscationem vel quicquid ab antiquo tempore per antiquorum regum seu imperatorum donationem optinuit vel Padus invasit aut in futurum irruperit, eidem sancto loco confirmando contradimus. Volumus etiam et concedimus ut molendina quae in Catrona seu in aliquibus fluminibus predictum monasterium possidet, habeat tam abbas quamque et monachi potestatem levandi atque deponendi, quousque vel quoquo modo eorum decreverit voluntas, et aque+ductus qui Bauga Liudprandi dicebatur, in eorum sit potestate ad irrigandos hortos ipsius monasterii. Sintque omnes res ipsius monasterii, abbas quoque et monachi hominesque libellarii et servi aliaeque omnes res sub nostra imperiali defensione munite+ atque defense+; et si necessitas fuerit, de rebus ipsius monasterii per inquisitionem circumquaque manentium bonorum hominum sicut de nostris imperialibus rebus rei veritas approbetur. Et iuxta definitionem antecessoris nostri Liudprandi regis liceat coenobio de propria co[ngr]egatione abbatem eligere, ita ut super eos nulla umquam introducatur persona. Statuimus etiam ut nullus rei publice+ minister neque aliquis ex iudiciaria potestate in cunctis predicti monasterii cortibus vel vicis liberos ac servos deinceps inquietare aut ad placitum trahere aut in aliquibus finibus eius placitum tenere aut aliquem pignorare vel detrahere presumat; et quicquid pars publica sperare poterit, eidem monasterio sancto secundum concessionem et confirmationem Liudprandi regis aliorumque regum vel imperatorum sollempni et perpetua stabilitate firmamus; et quandocumque necessitas imminet, naves ipsius monasterii per Ticini et Padi portum quamque per quodlibet aliud discurrat absque alicuius impedimento vel telonei exactione. Secundum haec etiam regalia scripta sancimus et modis omnibus interdicimus cunctis sub nostra potestate degentibus, ut nullam potestatem deinceps exerceant in predictis rebus a nostra mercede monachis delegatis vel abbatem in aliquo perturbent, sed liceat ipsi abbati suisque successoribus sub regula sancti Benedicti degere et quotidie deo laudes pro animae nostrae remedio regnique nostri statu inibi offerre et omnem congregationem sibi commissam assiduis alimentis pascere et nutrire perpetualiter. Volumus etiam modisque omnibus interdicimus, ut nulla prepotens parvaque persona predictum coenobium proprietario iure aut beneficiali ordine aut preceptali auctoritate nitatur invadere. Precipientes itaque iubemus tam presentibus quamque et futuris, et parti predicti coenobii que+ supra a nobis concessa et confirmata sunt, quolibet tempore nullam presumat inferre molestiam aut contrarietatem, sed sub omni integritate sicuti a nobis concessa sunt, ad utilitatem ipsius monasterii sine aliqua diminoratione permaneant. Si quis igitur aliquando diabolica fraude deceptus contra dei auctoritatem et hanc nostram concessionem et confirmationem aliquid agere temptaverit et iam dictum sanctum locum ex predictis rebus fatigare conatus fuerit, sciat se compositurum auri puri libras mille, medietatem kamere nostre+ et medietatem predicti monasterii vel eius abbati. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu p[ropria rob]orantes sigilli nostri inpressione inferius iussimus insigniri. Signum domni Ottonis (M.) invictissimi regis. Adelbertus cancellarius advicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SI. D.) Data nonas aprilis anno dominicae incarnationis DCCCCLXXXVIIII, indictione secunda, anno autem tertii Ottonis regnantis VI; actum Quitiliniburg; feliciter amen.

MGH DD O III, p. 456, n. 53