Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, cart. 10, n. 193
source date: [998 April 22] [Roma]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

C 1 : In nomine Sancte et Individue Trinitatis. Tertius Otto Gratia Dei Romanorum Imperator Augustus. Quoniam omnis potestas a Deo constituitur decet potius imperialem excellentiam ita recte iudicare terram ut et in presenti et in futura vita beatitudinis eterne adipiscatur premia. Scimus enim divino amore sanctas ecclesias construere fidelium animabus multum proficere easdem autem desolatas consolari iniuste oppressas eripere et sublevare augmentum perpetue corone indubitanter adquirere. Quapropter notum esse volumus omnibus sancte Dei ecclesie fidelibus nostrisque presentibus et futuris qualiter monachi monasterii Sancti Petri Celle auree devotis precibus nostre pietatis celementiam adierunt quatinus terram eidem Sancte Ecclesie longo tempore iniuste abstractam que vocatur vassallorum que olim dissessione regni divisa fuit amore divino et nostrorum fidelium videlicet Adelberti et Vindroaldi venerabilium episcoporum seu et Aichardi incliti ducis ac Heriberti dilectissimi cancellarii et archicappellani nostri necnon et probatissimi ac reverendissimi abbatis Odili postulationibus cortes videlicet sparcingum, medi et mediti necnon cortem villam, cortem de monte, cortem novam, peningum, buxanum, necnon et mansos illos qui in valle camonea sunt cum omnibus suis pertinentiis, servis et ancillis aldionibus et aldiabus omnique sua integritate nostro imperiali precepto redderemus et confirmaremus. Quorum dignis petitionibus aures nostre pietatis accomodantes predictas cortes et mansos cum servis et ancillis aldionibus et aldiabus […] aquis aquarumque decursibus, piscationibus, molendinis, silvis, stalareis, rupibus, et ripis omnibus[que eorum pernitentiis vel in quocumque loco dicta eadem terra inventa fuerit in integrum] preceptali auctoritate [reddimus] confirmamus, eo videlicet ordine [ut Azo eiusdem venerabilis loci Rector omnesque sui successores cum fratribus] predictas cortes et mansos cum omnibus suis pertinentiis potestative habeant teneant firmiterque possideant ad vic[…] queque necessaria fratribus sufficienda sine omnium hominum contradictione, molestatione, diminoratione. [Precipientes denique imperiali potentia iubemus ut nullus dux, archiepiscopus] episcopus, marchio, comes, vicecomes, scudasio, gastaldio, nullaque nostri regni magna parvaque persona iam dictum sanctum locum vel rectores prepositos aut fratres Deo inibi famulantes de omnibus supradictis eorumque pertinentiis inventis vel inveniendis inquietare molestare aut disvestire presumat sed ut omni tempore Deum pro redentione anime nostre nostrorumque parentum securius exorare valeant semper pacifice et cum omni integritate possideant. Siquis igitur temerarius huius nostre redditionis largitatis (paginam?) minuere vel frangere temptaverit sciat se compositurum auri optimi libras centum medietatem Kamere nostre et medietatem iam dicto monasterio vel abbati aut monachis illic Deo servientibus. Et ut hec verius credatur et firmius diligentiusque ab omnibus hominibus in posterum observetur manu propria ut infra videtur subter eam firmavimus atque sigilli nostri impressione inferius [iussimus] insigniri. Signum Domini Ottonis + invictissimi imperatoris augusti Heribertus Cancellarius vice Petri Cumani Episcopi et Archicancellarii recognovit Data X Kalendas Maias, Anno Dominice Incarnationis dccccxcviii, indictione XI. Anno vero Tercii Ottonis regni XV, imperii autem eius II. Actum feliciter Rome.

MGH DD O III, p. 705, n. 281; Cartario Alessandrino, III, p. 66, n. 467.

Capitani 1969, pp. 118-121; Nobili 1980, p. 307, nota 32.

https://archiviodistatomilano.cultura.gov.it/fileadmin/risorse/Patrimonio_archivistico/Documenti_del_mese/Ottone.pdf