Milano, Archivio di Stato, Museo Diplomatico, cart. 10, n. 180
source date: [996 July 20] [Marlia (Capannori; Lucca)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte+ et individue+ trinitatis. Otto div[ina favente clement]ia imperator augustus. Si aecclesiis dei devote que+ famulantes eis petierint contulerimus, aeternae recompensationis premium procul dubio accipere non ambigimus. Quapropter omnium sancte+ dei aecclesiae fidelium nostrorumque presentium scilicet ac futurorum noverit sagacitatis industria, quomodo nos interventu Adelberti nostri dilecti episcopi per nostram preceptalem paginam confirmavimus monasterio sancti Petri in Ce+lo aureo cui Azo venerabilis abbas preesse videtur, omnem terram quam in partibus Tuscie+ habere visum est, per diversos comitatus vel loca, scilicet in comitatu Florentino curtem Campi cum suis pertinentiis, curtem Granianum cum suis pertinentiis, prope curtem Campi e+cclesiam unam cum suis pertinentiis, in Linare curtem cum aecclesia et suis pertinentiis, in ipso Linare aldiones decem, in Olena curtem unam cum pertinentiis suis, infra civitatem Florentiam curtem unam cum aecclesia et casa cum tribus caminatis et uno solario et duobus ortis et omnibus aliis suis pertinentiis, in Ramiano curtem unam cum suis pertinentiis, in Gallinone curticellam unam, in Blaude manentem unum, in Fesule curtem unam, in Rontet curtem unam, in Cellule curtem unam cum suis [pert]inentiis, in Saniano curtem unam, in Casaentino curtem unam, in Maurana curtem unam, in Mediana curtem unam cum pertinentiis suis, in [... cur]tem unam, curtem Tartilese cum suis pertinentiis, curtem Olenam prope plebem sancti Uiti sitam et quicquid in decimo Manisso[...]o, in fine Florentie+, in Uallia, in Sufficuano, in Orbanula, prope montem sancti Martini et iuxta plebem sanctae Mariae in Octinula seu in Maurana vel in aliis quibuscumque locis predictum monasterium habere videtur, cum familiis utriusque sexus et omnibus aliis rebus eidem monasterio pertinentibus, ea videlicet ratione quatinus predictus abbas ac sui successores de omnibus prescriptis rebus habeant potestatem possidendi ordinandi disponendi vel quicquid eorum voluntas ad utilitatem prefati monasterii decreverit faciendi, remota omnium hominum contradicione vel molestatione. Si quis igitur hoc nostrum preceptum temere irrumpere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamerae nostrae et medietatem prelibati monasterii rectoribus. Quod ut verius credatur et ab omnibus hominibus firmius dilegentiusque in posterum observetur, propria manu roborantes sigillo nostro iussimus insigniri. Signum domni Ottonis (MF.) invictissimi imperatoris augusti. Heribertus cancellarius vice Petri episcopi et archicancellarii recognovi. (SI. D.) Data XIII. kal. aug. anno dominicae incarnationis DCCCCXCVI, indictione VIIII, anno vero tercii Ottonis [regnantis XIII, imper]ii autem eius pr[im]o; actum Marila; feliciter amen.

MGH DD O III, p. 629, n. 218