Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 34
source date: [1009 October 29] [Mezzetti, Le carte, pp. 168-169: Gli elementi della formula d
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificato domni nostris Ioh(anni)s summi pontifitjs et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno septimo, inperatore in Italia nondum abemus, in Dei nomine die vigesimo nono mense octub(er), ind(itjone) octava. Petimus ad vobis quidem in Dei nomine donn(o) Gerardo v(ir) v(ene)r(abilis) clericus et abb(as) monesterius Sancte Dei genetrices Marie qui vocatur in Senodocchio itemquem filius consentjente donn(us) Gerardus dutjs conda Farialdi filiis abitantis in tjvitate Ravenna, uti nobis Martinus qui vocatur de Vitalis cum fratribus suis se(h)u filiis vestris tantum libellum nomine concedistis nobis rem iuris suprascripti monesteriis Sancte Marie, idest fundo Orbana in integro se(h)u et fundo Bonisago in integro, iusta ll(ateribus) coerente se: hab uno llatere ructa qui vocatur de Bonisago et ab alio llatere fundo qui vocatur Cornedo se(h)u ad tertjo llatere fundo qui vocatur Arquada atque a quarto llatere Pelestrina percorente; omnia cum terris, campis, pratis, pascuis, silvis, salecti, padulibus, pisscatjonibus se(h)u et satjonabilibus vel omnibus eisdem pertinentibus, constituto territorio Adriensis, plebem Sancti Stefani qui vocatur in Villa Martjana, sit ingnure et ratjonabiliter ad vobis petimus ne ab alis minime detinetur; ec omnia concedistis nobis abendum, tenendum, laborandum, cultandum, roncandum, defensandum, pastinandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viinti et novem [ad] renovandum, ad salva sanatjone domnica dandum ad alte[rum] libellum renovandum. Ita sanead ut inferamus domnice ratj[o]nibus vobis vestrisque subcessoribus det quidquid inibi Dominus annualiter condon[a]re iussi, ok est terratico: tritico et sicale et faba et mesturi[a] granata in area modio quinto; trisico, mileo, panico in area modio octavo; lino manipula detjma gramulata per nos; et sit vinea pastinaverimus fruere debeamus annis decem et postea redere debeamus anfora quarta, semel arbore pecto ponendo pitjolo intjso postead sit nobis petitores recessum; et sit ronco fecerimus fruere debeamus annis quinque et postea redere debeamus terratico sicut de alia terra; deductum omnem terraticum domnicum in integro per nos suprascripti petitoris usque ad ripa ubi nave domnica potuerit pervenire; autore silicet vestre ecclesie vel vestra dominatjone subsipere debeamus et septjone eis facere cum onore et obedientja; et non abeamus licentja nos suprascripti petitoris unc libellum aut suprascripta res alicui omini dare vel vendere se(h)u transferere aut oponere vel comutuare aut in alio ve(nerabili) locum relinquere per nullum ingenium vel argumentum nisi inter nos petitoribus; ec omnia sicut superius legitur cum fidem et puritate agere debeamus sine aliqua fraude vel dolum; et non abeamus licentja ad nullum publicum ministum ire ratjone mitendi nec aliqua funtjone facere de ipsa res set sub vestra disstritjone vel de autoribus sancte Ravenati Ecclesie subsistere debeamus et bratiatica eis persolvere de grano manolitere stario uno et ministerial(em) vel vestrum missum pasere debeamus. Et si quis vero pars nostra contra unc paginam petitjonis libellum ire tentaverimus aut omnia que superius legitur non observaverimus usque ad perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars parte fidem servante ante omnis litis initjum aut interpellatjonis pene nomine auri untjes due et post penam soluta manente et ancc paginam petitjonis libellum in suo omnium robore et firmitatis. Quam vero paginam libellum scribendum rogavi Andreas in Dei nomine tabell(ionem) de comitato Gavell(ensi) et de vico qui vocatur Copario scribendum rogavi et subter manus nostre proprie firmavimus et unus alterius nobis pariter contradimus, cod codsecuti sumus Deum agamus et vobis maxima gr(atj)a. Signum suprascripto Martinus qui vocatur de Vitalis petitores ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 168-170, n. 79.