Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 35
source date: [1009 November 2] [Mezzetti, Le carte, p. 171, propone di datare il documento su
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificato domni nostris Ioh(anni)s summi pontifitjs et univer[sali pa]pe in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno septimo, inperatore in Italia [non]dum abemus, in Dei nomine die secundo mense novemb(er), ind(itjone) octava, in vico qui vocatur Gragnano. Petimus ad te in Dei [nomine] donn(us) Gerardus v(ir) v(ene)r(abilis) [clericus] et [no]tarius sancte Ravenati Ecclesie et abb(as) mo(nesterius) Sancte Marie qui vocatur in Senodocchio, [item][quem filius] donn(us) Gerardus ex [genere] dutjs genitore suo, uti nobis Petrus qui vocatur Botaro et Adam cum fratribus s[uis] [et] Baruto et Dominicus levita cum fr[atribus et co]nsortibus suis et Dominicus et Martinus et Mercurius et Petrus cum fratribus suis, Ioh(anne)s qui vocatur Dominicus levita seo subcessoribus suis ************** seo filiis vestris tantum libellum no[mine] [con]cedistis nobis rem iuris predicti mo(nesterii) vestris, idest tota et integra omnes res vel sortes et portjone, quanta vos s[uprascripti] [p]etitoris tenere visi estis per anteriore libellum, qui est p[osita] in fundo qui vocatur Gragnano per singulis lotjs; omnia cum [ter][ris, v]ineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salecti, padulibus, satj[ona]bilibus, arbustis, arboribus se(h)u et venatjonibus et pissc[a]tjonibus et accupatjonibus suis vel omnibus ad easdem pertinentibus cod superius legitur, constituto territorio Adriensis, plebem [Sancti] [Stef]ani qui vocatur in Villa Martjana; una cum suis iustis et certis interrafinibus, ok est: ab uno llatere termine qui decurri[t] [...... us]que ad fossa qui vocatur Busovetere et ab alio llatere fossa corente inter Cenosa et padule se(h)u ad tertjo [llatere] fundo qui vocatur Corneto atque a quarto llatere fundo qui vocatur Tassini, cum ingrexo et egrexo suo vel omnibus eisdem pertinentibus cod superius legitur; abendum, tenendum, roncandum, laborandum, cultandum, pastinandum, propaginandum, adtegulo et canal(e) in ibidem fatjendum, restaurandum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, si ingnuste et ratjonabiliter ad vobis petimus ne ab alis nemine detinentur, in annis advenientibus viinti et nove ad renovandum, ad altero libellum renovandum ad salva sanatjone domnica dandum. Ita sanead ut inferamus domnice ratjonibus vobis vestrisque subcessoribus de quidquid inibi Dominus condonare iusserit, occ est terratico: tritico et sicale in campo capa quarta, traenda per nos ad area triturandum; faba in area modio quarto; mesturia granata in area modio quinto; trisico, mileo, panico in area modi[o] octavo; lino manna detjma gramulata per nos; vino anfora quarta, duabus vitjbus arbore pecto ponendo pitjolo intjso, postead sit nobis petitore recessum; et sit vinea pastinaverimus fruere eam debeamus annis decem et postea redere debeamus sicut de cetera vinea; et sit ronco feceritis fruere debeatis annis quinque et postea redere debeatis sicut de alias terra; pullatica vero dare debeamus omnique annos per unocoque petitores pullos duos, oves quinque; glandatico dare debeamus, si glande abuerimus, detjmo porco; deductum omnem terratico domnicum in integro per vos petitores ad ripa ubi nave domnica potuerit pervenire. Maiore quidem domnico nostro vel nostra dominatjone subsipere debeamus et subsseptjone eis facere et passere debeamus et bratjatica eis persolvere per unocoque petitores de grano manolitere stario uno; et non abeamus licentja nos suprascripti petitoris hunc libellum aut suprascripta res alicui omini dare vel vendere se(h)u transferere aut oponere vel comutuare aut in alio v(e)n(erabili) locum relinquere per nullum ingenium vel argumentum; nec etjam non abeamus licentja ad nullum publicum ministrum ire ratjone mitendi aut aliqua funtjo[n]e eis facere de ipsa res [set] sub vestra disstritjone vel vestrum missum subsipere debeamus et [hec omnia] sicut superius legitur cum fide et [puritate], sine dolo vel fraude. [Si] quis vero pars nostra contra os libellum ire temtaverimus aut [omni]a que superius legitur non o[b]se[rvav]erimus usque ad perfinitum tempus sicut superius legitur, det pars parte fidem servante ante [o]mnis [litis] initjum aut interpellatjonis pene no[mine auri untjes due et post penam soluta manente] et anc paginam petitjonis libellum in suo [omnium] robore [et firmitatis. Quam vero paginam libellum uno pari] tenore conscripto per m[anus] meas Andr[eas in Dei nomine tabe]ll(ionem) [de comitato Gavellensi et] de vico qui vocatur Copario scribe[n]d[um] rogavi et subter [manus nostre] proprie fi[rmavimus] et unus alterius [nobis pariter] contradidit, cod cod[secuti sumus Deum] agamus et vobis maxima gr(atj)a. Signum suprascripto Petrus qui vocatur Botario petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum suprascripto Adam cum fratribus suis petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum suprascripto Baruto petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Ioh(anne)s q(ui) v(ocatur) Dominicus levita petitore ad om(ni)a suprascripta cu reletu(m) est. Signum suprascripta [...... ad omnia suprascripta cui relectum] est. Signum Dominicus petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum suprascripto Martinus petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum suprascripto Mercurius petitore ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum suprascripto Petrus petitore ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 170-173, n. 80.