Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 36
source date: [1010 April 30] [La formula di datazione corrisponde all'anno 1010, però il nota
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Testis Dominico filio quondam Natali de vico Macaritico et Martino filio Leo qui vocatur de Riculfo et Ioh(anne)s filio Martino de Iumignano et Martino qui vocatur Uuasone et Martino qui vocatur Detjmquamta. Grauso et Maria iugalis venditoris et Martino filio quondam Petrus qui vocatur Cauraro entore de una petja terra aratoria in fundo Calanco. Die pridies calende mense madius, ind(itjone) octava, in burgo Galeria. In nomine Domini. Temporibus domni Ioh(anni)s apostolitj, pontificatui eius in Dei nomine ano setimo sitque regnante domnus Enricus res in Italia ano sexsto, die pridies calende mense madius, ind(itjone) octava, in burgo Galeria, plebe Sancti Vincenti Saltuspano, teritorio Bononiensi, iudicaria Motinense. Constat nos Grauso et Maria iugalis filius et nurus quondam Dominico qui vocatur de Bona venditoris, vendedise et vendedimus atque tradedise et tradedit a presenti die tibi Martino filio quondam Petrus qui vocatur Cauraro entore tuisque heredibus pro fucturum in perpetuis temporibus possidendum, idest in fundo Calanco una petja terra aratoria vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum, a perticas duotjmtjmpedas mensura per longo et per ambabus lateribus perticas nove, ex traverso de uno capite perticas octo, alio capite perticas septe; finis eius: ab uno latere poss(idet) Ioh(anne)s qui vocatur de Berizo et de alio latere poss(idet) Ioh(anne)s qui vocatur de Petrus de vico Calanco, tertjo latere Reno percorente, quarto latere poss(idet) via plubica vel si quis aliis atfines sunt. Et quia recepimus nos suprascriptis iugalibus venditoris pretjum pro predicta petja terra aratoria pretjum qualiter inter nos convenit per spetje valiente in argen(tum) denariorum solidos quimque tantum fenitum pretjum coram testibus, quatenus modo ab odierna die de nostra qui supra venditoris vel de nostris heredibus distulimus potestatem set in te suprascripto Martino entore vel at tuis heredibus omni tempore ab oni homine defensare promittimus, damnas litis omnia sustinere. Et si minime defensare potuerimus aut contra hanc cartulam venditjonis a me facta aliquando per cocumque ingnenium, quot humanum sensum capere potest, agere aut causare presumserimus aut gentibus consenserimus et non permanserimus in ea omnia qualiter supra legitur, dupla bonis conditjonibus ren coque meliorata sub estimatjone sicut in tempore fuerit in consimile loco tibi suprascripto Martino entore vel at tuis heredibus restituamus in duplo. Actum in burgo Galeria, ind(itjone) suprascripta octava. Signum manibus suprascriptis iugalibus venditoris quia i(n) hanc cartulam venditjonis sicut supra legitur fieri rogavit, eis relectum est. Signum manibus Dominico filio quondam Natali de vico qui vocatur de Macaritico et Martino filio Leo qui vocatur de Riculfo et Ioh(anne)s filio Martino qui vocatur de Iumignano et Martino qui vocatur Uuasone et Martino qui vocatur Detjmquamta rogatis testibus.

Mezzetti, Le carte, pp. 173-176, n. 81.