Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 32
source date: [1011 June 11] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die undetjmo mens(is) iunii, indiccione nona, Ravenne. Fatjt [pa]cti promi[ssionis] [... Paulus qui vocatur de Iohannis presbitero et Ermiza] iugalis mei domni be[nefactoris omnibus] diebus [vite vestre] pro nut[rimen][tum ...] [...] [...] [...]. Deusdedit. [A]nestasius. [Iohannes]. In nomine P[a]tris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri Sergi sumi pontifitjs et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini [sede] secundo sitque regnante domnus Enricus rex in Italia anni regni eius septimo, di[e] undetjmo mens(e) iunio, indiccione nona, Ravenne. Profitens profiteor ego quidem in Dei no[mine Do]minitja filia quondam Andreas per uius pag(ine) me votjs, professionis, sponsionis simulque pacti promissionis et obligatjonis, servitjis, servitutis ha press(enti) die me pag(ine) vobis press(entibus) [in] Christi nomine Paulus qui vocatur de Ioh(anni)s presbitero et Ermiza iugalis mei domni et benefa[ct]oris omnibus diebus vite vestre tantum, pro nutrimentum et vestimentum seo caltja[ri]um corporis meo et pro meo fatigio dare mihi debeatis omnique anno denarii sex tan[tum]. Propterea promittere et promitto, spondere atque spondeo deser[vi]re vobis suprascripti iugalis mei domni et benefactoris diebus vite vestre tantum et numqu[am] [l]i[c]eat mihi de vestro exire servitjum omnibus diebus vite vestre tantum per nullam hoccansionem neque ingenium; et si fugire aut exire tenta fuero in qua[mvi]s partibus vero tunc in omnibus licentjam et potestatem sit vobis suprascripti iugalis mei domni et benefactoris vel vestroque misso mihi inquirere et persecutare, pre[ten]dere et disiplinare et in vestro servitjum me revocare a serviendum vobis diebus vite vestre tantum sine dolo vel fraude. QUOD si QUOD absit et avertas divina potentjam et omnia que superius legitur non observa[v]ero vel adinplevero et contra hec ire vel agere aut contende[re] voluero per quamlibet modum vel titulum, quia datura me esse promitto ego suprascripta patuatrice at serviendum vobis suprascripti iugalis mei domni benefactoris diebus vite vestre tantum ANTE OM(ni)S litis initjum [au]t interpellatjonem pene nomine auri ebrizo untjas duas et post pene sol(utjonem) manente hanc pag(inam) pacti in sua firmitatem. Quam vero pag(inam) Guido [in Dei nomine] tabell(ionem) uius tjvitatis Ravenne scribendum rogavi et subter manus mea propria firmavi testibusque at me rogitis quorum contradidit, sub die et mense [et indiccione] suprascripta nona, Ravenne. Signum manus Dominitja filia quondam Andreas iamdicta pactuatrice at omnia suprascripta cui relectum est. [An]estasius filius Anestasius huic pagine pacti ut sup(erius) l(egitur) rog(atus) t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). [Deu]sdedit consul(e) uic pag(ine) pacti sic(ut) sup(erius) l(egitur) rog(atus) t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). [Iohannes] filius de Tofilato uic pagine pacti ut super rog(atus) t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Guidoni Dei nutu tabell(io) uius tjvitatis Ravenne scriptor huic pag(ine) [pac]ti promissionis sicut superius legitur post roboratjonem testium atque tra[dit]a conplevi et absolvit. Notitjam testium idest: Anestasius vir clarissimus filius quondam Anestasius, Deusdedit vir clarissimus filius quondam Deusdedit, Ioh(anne)s vir clarissimus filius [To]fila[to].

Mezzetti, Le carte, pp. 179-181, n. 83.