Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. I, n. 13
source date: [1011 December 19] [Bacchini e Samartiani datano tale carta al 988 e gli archivi
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Petrus filio Leo[ni de Gari][manno] et Petrus filio Damiano. Cartula concessionis que fetjt Ioh(anne)s et Maria [i]ugalis in manu Petrus de Benedicto. Die nonodetjmo mens[is de]cember, ind(itjone) detjma. [I]n nomine [Domini]. Temporibus domni Ioh(anni)s apostolitj, pontificatui eius in Dei nomine anno tertjo sitque regante domno Enri[co] [rex] regni eius in Dei nomine anno septi[m]o, die nonodetjmo mensis december, inditjone detjma. Et ideo in Dei n[omine ego] Ioh(anne)s qui vocatur Cuntadore et Maria iugalis ut per hanc cartulam manifestatjonis concessionis mea con[venientja] d[amus et c]oncedimus tibi Petrus qui vocatur de Benedicto tuisque heredibus ad abendum tenendum et possidendum, idest [foris hanc] tjvi(tatem) Bononia, in loco ubi ditjtur Pozale, petja una terra vineata cum intro[ito et exito suo usque] [in vi]a publica vel cum omnes super se et [i]nfra se abentem in integrum; finis de iamdicta petja terra vin[eata...]: ab uno latere poss(idet) Urso filius quondam Ursoni qui vocatur de Abraam presbitero, de alio latere poss(idet) Petrus presbiter sancte Bononiense Ecclesie, filio Bona, a tertjo latere poss(idet) Traxulfo filius quondam Ioh(anni)s de Gelzo, quarto latere via que pergiit [...] de Pulia, infra isti designatis lateribus omnia integriter in integrum vel si quis aliis adfines [sunt]. Ipsa suprascripta petja terra vineata qualiter supra legitur a presenti die ut per hanc cartulam manifestatjonis concessionis mea convenientj[a d]amus et concedimus vos suprascriptis iugalibus tibi suprascripto Petrus tuisque heredibus ad abendum, tenendum et possidendum e[t fa]tjendum et quiquit vobis placuerit a s[a]lva iustitja domnica persolvendum. Et licentjam sit vobis vestrisque heredi[bus omni]cumque tempore vobis oporte fuerit exinde innovandi sine ullo molestatjone vel contrariet[ate], ut neque ad nos qui supra Ioh(anne)s et Maria iugalis neque ad nostris heredibus nullam exinde abeatis molestatjonem a[u]t causatjonem set promittimus nos suprascriptis Ioh(anne)s et Maria iugalis vel heredibus nostris predicta petja terra qualiter supra legitur tibi suprascripto Petrus vel a tuis heredibus omni tempore ab omni homine defensare promittimus; et si minime defensare potuerimus aut contra hanc cartulam manifestatjonis concessionis a vobis facta aliquando per cocumque ingenium, cot umanum sensum capere potest, agere aut causare presumserimus aut agentibus consense[ri]mus et non permanserimus in ea omnia qualiter supra legitur, tunc daturi promittimus nos suprascriptis Ioh(anne)s et Maria iugalis vel heredibus nostris componere et dare tibi suprascripto Petrus vel a tuis heredibus, pene nomine, in argen(tum) denariorum mancosos quadraginta et pos pena soluta presens cartula sicut supra legitur omni tempore in sua maneat firmitatem. Hactum in tjvitate Bononia, inditjone suprascripta detjma. Signum manibus suprascripti Ioh(anne)s et Maria iugalis qui hanc cartulam manifestatjonis concessionis sicut supra legitur fieri rogavimus et eorum relectum est. Signum manibus Ioh(anne)s qui vocatur Bonazo filio Ioh(anni)s Gannoso rogatus teste. Ego Petrus filio q(uon)da(m) Leoni de Garimanno rogatus teste s(ub)s(cripsi). Ego Petrus filio Damiano rogat(us) a s(uprascrip)ti sic(ut) p(ra) l(egitur) me teste s(ub)s(cripsi). Ego Garardo filio q(uon)da(m) Rofredo rogat(us) me teste ub)s(cripsi). Ego Petrus filius q(uon)da(m) Dominitj de Leo Damiani (tu)s me teste s(ub)s(cripsi). Scripta hanc cartulam manifestatjonis concessionis per manum Ioh(anni)s not(arii) sacri pa[latji] scripsi pos roborata a testibus tradita vidi, complevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 181-184, n. 84.