Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 38
source date: [1012 April 4] [Comacchio (Ferrara)] [XII in]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domni nostri Sergii summi pontificis et universa[lis pape in apostolica] sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tertio sitque regnante domno Henrico rege invictissimo in Itali[a anno...], die quarto mensis aprilis, indic(tione) decima, in loco qui vocatur Cumiaclo. Omnibus manifestum est a[tque congrua ratio]ne dispositum libenter debere eorum desideriis annuere pro quibus aliquorum res meliorandi causa d[... proficiunt]. Et ideo ego in Dei nomine Petrus dux, filius quondam domni Iohannis ducis, conscentiente Bert[a iugale mea], tibi presenti in Christi nomine Abraam qui vocatur Bonusfilius petitoris pro te et pro Albigunda iuga[le seu filiis et ne]potibus vestris per enfiteuticarium ius a presenti die concedo et largio vobis rem iuris mei suprascripti ord[inatore, idest] medietatem integram de silva nostra que vocatur Vaccolinum, cum paludibus, venationibus et occupa[tionibus et cum] omnibus ad ipsam medietatem pertinentibus, sita territorio Cumiacliense, in insula Sancti Viti; inter adfines d[e ...] qua concedimus vobis ipsam medietatem: a primo latere Padum, a secundo latere Gattula [...] atque a quarto latere Valle Minore. Dum tibi superius nominati petitori atque filiis et nep[otibus tuis, div]ina gratia in hac luce iusserit permanere vita, concedimus et largimus vobis ipsam rem que supe[rius le]gitur habendum, tenendum, possidendum, defensandum et meliorandum. Et ego cum meis filiis et heredibus vo[bis] vestrisque filiis et nepotibus eadem re quê superius legitur ab omni persona hominum defensare et auctoriare promitto; et ex vestris propriis exensis seu laboribus nihil mihi meisque heredibus nisi inferius adfixa pensione defer[a]tis. Prestantibus quoque vobis atque filiis et nepotibus vestris indesinenter secundum paginam petitionis vestre pensionis nomine singulis quibusque annis omni mense martio infra indic(tionem) ipsa pro ipsa re que superius legitur, [idest i]n ar[gen]to den(arios) duos tantum pensio ut dictum est persolvatur. Et non liceat vobis neque vestris filiis et nepotibus [...] ipsam rem que superius legitur vendere nec donare nec commutuare, si necessum fuerit, nisi ad nos vel ad nostros filios et heredes, iusto precio dando. Pro eo quia exinde accepimus calciarios, idest nappum unum argenteum pro denariorum solidis centum. Ita et post transitum vestrum vestrorumque filiorum et nepotum, munimine expleto, quando Domino sueque sancte maiestati placuerit, tunc ipsa res que superius legitur laborata, defensata et in omnibus meliorata revertatur ad ius et dominium nostrum suprascriptis ordinaturum, quorum est proprietates, promittimus. Propterea quod nonullis diebus nullisque temporibus vite vestrê nos autem vel nostris filii et nepotes textum huius pagine enfiteosis violabimus sed inviolabiliter observabimus; et si hec enfiteosis a nobis vobis facta et tradita minime valere nequiverit vel si contra ea quê superius legitur agere presumpserimus, tunc daturum me promitto meosque filios et heredes vobis vestrisque filiis et nepotibus ante omne litis initium aut interpellatione pene nomine auri optimi untias tres et post pene solutionem maneat hêc enfiteosis in sua firmitate. Quam Mar(tinu)m in Dei nomine tabellionem Ravennatem scribere rogavi et manibus nostris propriis firmavimus et rogatis illam testibus vobis in eorum presentia tradimus, sub die, mense et indic(tione) decima, Cumiaclo. Petrus dux uice pag(ina) enfiteosin ut superius legitur a me facta firm(avi). Signum manus supradicte domne Berte iugal(e) eius ordinatricis ut superius legitur. Adelbertus filius Romualdi uic(e)(s) pag(ina) [enfiteosin] ut superius legitur, calciarii dantem et accipientem vidi. Ardui[nus filius] Lamberti consul(e) uic(e) pag(ina) enfiteosin rogatus teste subscripsi et suprascripti calciarii dantem et accipientem vidi. Rodaldus uic(e) pag(ina) enfiteosin ut superius legitur rogatus teste subscripsi et suprascripti calciarii dante et accipiente vidi. Ripertus Michaelis uic(e) pag(ina) enfiteosin ut superius legitur rogatus teste et suprascripti calciarii dante et accipiente vidi. Ego Martinus in Dei nomine tabellio Ravennas scripsi hanc paginam enfiteosis ut superius legitur post roborationem testium atque traditam conplevi et absolvi. Notitiam testium idest: Alberti qui vocatur de Romualdo et Arduini filii Lamberti de Rotio et Rodaldi filii quondam Rainardi et Riperti qui vocatur de Cumiaclo et Michaelis filii quondam Pauli de Azzo.

Mezzetti, Le carte, pp. 184-187, n. 85.