Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 43
source date: [Between 1012 May 8 and 1012 May 14] [Per la datazione di questa carta, la corri
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[In nomine Patris et Filii et Spiritu San]cti. Anno De[o] pro[picio pontificat]us domni nostri Ben[edicti summi pontificis et univer]salis pape in apostolica [sacratissima beati Petri apostoli Domini] sede primo [sitque regnan]te vero dom(nus) Hen[ricus re]x in Ita[lia anno oc]tavo, die [...][... indicione] detjma, Cumiaclo. Petistis at nobis in Dei nomine dom(nus) Guido gr(aci)a Dei [abbas monasterii Sancte Marie qui vocatur in] [Pomposia, una per c]onsensum fratrum deservientjum eiusdem mon(asterii) qui iuste et legaliter d[ucunt regulam beati Benedicti], [uti vobis in Dei nomine] Ioh(anne)s qui vocatur Callicario et Boniza iugal(is) seo filiis et heredibus suis libellarii nomine [c]oncedimus et largimus atque [con][firmamus vobis re]m iuris nostri suprascripto mon(asterio), idest una petja terre aliquis cum tulpis vinearum super se abente et aliquis in[... ess]e videntur, qui est poss(ita) istius teritorio Cummiaclensis, in loco qui vocatur iusta fluvio Aquainversa mino[re, in lo]ngitudinem suam pedes usque in valle quantum scutere et laborare potueritis et in latitudinem suam pedes [...]ta; interrafines eius hoc est: ab uno latere Dominicus presbiter quem detinet at iura episcopo Sancti Cassiani Cumia[c]lensis, [ab alio latere ...] villicus at iura suprascripto episcopo seo a tertjo latere valle sibique pertinente atque at quarto latere via publica percorente [... qui vocatur Aqu]ainversa minore, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus at suprascriptas res pertinentibus sicut superius legitur; eas abendum, [tenen]dum defensandum et in omnibus meliorandum in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum, salva [sanatjone domnica] dandum. Ita sane ut inferatis domnice ratjonibus nobis nostrisque sucessoribus rendere debeatis omnique an[no...]ere anfora tertja, arbore pecto ponente semel postea sit vobis coloni cesso; et de ipsa [..] [...] pastinare et propaginare debeatis et fruere debeatis annos ses, postea rendere debeatis [sicut de cetera terra], similiter arbore semel pecto ponente postea sit vobis coloni cesso; per[vect]um ip[so t]eratico per nos coloni [... Cumi]aclo, in mansione vestra domnicata. Pro eo quia exinde accepit de manibus nostris peti[toris in manibus tuis suprascripto domno Guido] [abbate in presencia te]stium, qui ic supter supscripturi sunt, caltjarii nomine, idest libro uno pro in arien[tum soli]dos decem et per unumquem[que] sol(idum) [ana denarii duodecim]. Maiore quidem domnico nostro vel nostra dominatjone cum onore et obedientja susipere debeatis et [supcessionem] [ei facere cum fide et] puritate seo umilitate sine aliquam fraude vel dolo. Si quis vero pars [nostrum c]ontra os libello ire [tem][taverimus ante perfini]tum tempus sicut superius legitur det pars partis fidem servantis ante [omnis] litis initjum aut interpellatjonem pene [nomine auri un]tjas duas, et [pos] penem sol(ucionem) m(anente) os libello in suo robore. Cos vero libello uno tinore conscripto Petrus in Dei [nomine] [tabellionem et d]ativus scribend[um r]ogavimus et unus alterius nobis pariter iubemus, quod consecuti sumus agamus Deum et vobis [maximas gracias]. [Signum manibus nostris Leo qui vocatur] de Pomposia, Leo de Rere, Iubiano testibus vocatis at omnia suprascripta cui relectum est. Petrus in Dei nomine tabell(io) et dativus scriptor huius paginam libelli de omnibus sicut superius legitur pos roboratjonem [testium atque tradita com]plevi et apsolvi. Notitjam testium idest: Leo vir clarissimus qui vocatur de Pom[posia], Leo vir clarissimus qui vocatur de Re[re], Iubiano vir clarissimus te[ste], Leo vir clarissimus filio quondam Rainiero, Ioh(anne)s vir clarissimus filio quondam Laurentj[i] de [In]sol[a].

Mezzetti, Le carte, pp. 187-189, n. 86.