Federici, Codex, I, pp. 220-223 (Mezzetti, Le carte, pp. 190-193, n. 88)
source date: [1012 November 22] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede primo atque regnante domnus Enricus secundus in Italia anni regni eius nono, die vigesimo secundo mensis novembris, indictione undecima, suburbe Ravenna, prope turre que vocatur Umbratica. Petivimus a vobis domno Guidoni religiosus presbiter et monachus atque abbas regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, una per consensum eiusdem monasterii, uti nobis in Christi nomine Iohannes filius quondam Martini qui vocabatur de Magno seo filiis et nepotibus nostris per ec paginam petitionis concedistis et largistis seo confirmastis nobis rem eiusdem monasterii vestris, idest una clausura vinearum cum solo terre et ...ta sua et cum ingresso et egresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus quod est positum sub urbem Ravenne inter prata Teguriense et omnes pertinentias vestra que vobis pertinent de uno prato posito inter prata Teguriense; et insuper concedistis nobis idest unum spatium terre ... quod est in longo pedes *** et in lato pedes ***, huna cum ingresso et egresso et cum omnibus sibi pertinentibus quod est positum hic civitate Ravenne, in regionem que vocatur Ariesto vel omnibus ut supra legitur. Dum nos superius denominati petitores seo filiis et nepotibus nostris divina gratia in ac lucem iusserit permanere vita concedistis et largistis seo confirmastis nobis eas abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus meliorandum. Et ego supradicto petitore una cum meis filiis et nepotibus at vobis supradicto abbas vestrisque successoribus ab omni personas hominum in omnibus exinde vobiscum stare et auctoriare seo defensare debetis et ex vestris propriis expensis seo laboribus nihil alter quod inferius adfixam pensionem reputari debeamus. Prestante quoque per nos superius denominati petitore indesinenter secundum paginam petitionis nostre pensionem nomine singulis quibuscunque anni mense martio ... sicut supra legitur, hoc est in argento denarii duo tantum pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis in manibus tuis supradictus abbas de manibus meis supradicto petitore in presentiam testium, qui hic subter subscripturi sunt, calciarii nomine, idest librum unum pro in argento solidos viginti ana denarii duodecim. Ita et post transitum nostro denominati petitores seu filiis et nepotibus meis, munus expletum quandoque Domino ... placuerit, ...tionis dictas res cultas vel laboratas, defensatas et in omnibus melioratas quod pertineat ad ius dominiumque supradicto monasterio vestro, cuius iure et proprietas, modis omnibus melioratas quod revertatur ... nostrum ... Si quod sit quod absit et avertat divina potentia ec omnia que superius legitur non observaverimus vel atimpleverimus et contra hex ire vel agere aut contendere voluerimus per quemlibet modum vel titulum, quia daturus me esse promitto ego supradicto Petro et cum meis filiis et nepotibus ad vobis supradictus abbas vestrisque successoribus ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri ebrizo unciam duas et post pene solutionem hac pagina petitionis in sua firmitate. Quam vero paginam Guido in Dei nomine tabellio de urbe Ravenna scribendum rogavi et subter manu mea propria scripsi quorum contradidit, sub die, mense et indictione undecima. Iohannes in ac petitione sicut supra legitur a me facta ... ac scribere rogavi. Geremia filio quondam Litefredo in ac petitione rogatus testis subscripsi. Iohannes filio quondam Iohannis in ac petitione visu pleno rogatus testis subscripsi. Guidoni tabellio Ravenne scriptor in ac petitione ut supra legitur post roborationem testium atque traditam complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Geremias testis filius quondam Gitefredus, Gerardus testis filius quondam Gitefredus, Iohannes testis filius quondam Iohannis.

Mezzetti, Le carte, pp. 190-193, n. 88.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 220-223).