Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 57
source date: [1013 March 4] [Corba (Massa Fiscaglia; Fiscaglia; Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Die quarto mense marcio, indicione undecima. Facit cartula vindicionis Dominicus et Zubiana germani filii quondam Adam de Pizanovo in nomine tuum Benedicto filio quondam Urso seu filiis tuis im perpetuum, idest pecia una terre aratoria qui est posita in loco qui dicitur Cornisello Columbolo, quod est in longo ************ et in lato *********; hab uno latere Martino qui vocatur de Ardoino et tribus lateribus percorente in valle, cum ingre[ss]o, abeas idest mantello uno pro in arientum din(ariorum) sol(idos) decem; pene uncias sex. Ioh(anne)s qui vocatur de Andrea et Andrea filio suo et Martino filio quondam Ioh(anni)s testi. In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontipficato donni nostri Benedicto summi pontipficis et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede secundum, regnante vero igitur in Christi nomine donnus Einrico rex in Italia anno nono in Dei nomine, die quarto mense marcio, indicione hundecima, in vico qui vocatur Curba. Scripsit ego Angilbertus in Dei nomine tabell(io) et [da]tivus rogatus et petitus ad Dominicus et Zubiana germani, filii quondam Adam de Pizanovo, ipsi coque presentem, adstante michique dictante et consenciente in omnibus que inferius adscripta leg[i]tur, ipsius manus sua propria firmaverunt et testibus ut subscribere vel signum sancte crucis facere conrogaver[u]n[t]. Constat eos quidem ab hac die vendedise et vendiderunt [atque tra][didiss]e et tradiderunt a presente die pure et obso[lute] se[u i]llo[rum ...] bone voluntatis vobis presentibus in Dei nomine Bene[dic]to filio quondam Urso seu filiis et heredibus suis posterisque [...]rio im perpetuum pro futurum pos[sidendum], idest p[ecia una] ter[re ara]toria, qui est posita in loco qui dicitur Cornisello Columbo[l]o, quod est in longitudine sua perticas decimpedas decem et septem ************************ et in latitudine sua perticas decimpedas quadraginta et septe; interrafines eius: hab uno latere Martino qui vocatur de Ardoino et da tribus lateribus percorentem [in] valle, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus ad se pertinentibus seu subiacentibus omnique enim iuris proprietatis, quas ab eisdem suprascripti germani venditoris eadem re advenisset dixit suprascripti venditores hovenit sibi da quondam suis parentibus per quodvis modis vel titulum hundique sibi hovenisset vel pertinere potuisset de quam autem o[mnia] vero iura [in integrum] sicut superius legitur; iusta placitum et difinicione vestrarum inter vos [...] convenit precium nomine quod exinde receperunt suprascripti venditores in manibus suis de manibus tuis suprascripto comparatore in presencia test[ium], qui ic subter subscripturis sunt, idest mantello uno pro in arientum din(ariorum) sol(idis) decem. Hunde ab ac die dans licencia suprascripti venditores tibi suprascripto comparatore per ec pagina vendicionis ad nos in te facta atque tradita abendum, tenendum, possidendum, eciam vindendi, locandi, commutuandi et more quod tibi vel tuis filiis et heredibus placueri[t exin]de im perpetuum faciendi; et si coco tempore personas insurserit que tib[i] suprascripto comparatore vel tuis filiis et heredibus exinde ex [partem] vel ex totum expellere au qualibet calungnia generare volueri[nt], suprascripti venditoris cum illorum filiis et heredibus in [o]mnibus stare et defensare et autoriare promiserunt. Quod si quod absit et avertat divina potencia et si forsitan quodvis tempore diebus vite mihi [suprascripto ven]ditore cum suis filiis et heredibus aliquid incontra hec p[a]gina vendicioni[s] sicut superius legitur ire agerit aut lite moti fuerit vel cont[ra ag]ent[ibus] minime defensare maluerit vel non potuerit aut n[eque] per vim in[vase]rit vel intromiserit per quodvis modis vel ingnenii, quia daturis [nos] promiserunt suprascripto Dominicus et Zubiana germani cum suis filiis et heredibus tibi suprascripto Benedicto tuisque filis et heredibus ante omnis litis inicium aut interpell(acionem) pene nomine auri ebrizo huncias quatuor et post pena sol[u]ta manentem hec pagina vendicionis sicut superius legitur in suo robore et fir[mita]tis. Sub die, mense et indicione suprascripta undecima. Signum suprascripto Dominicus et Zubiana germani ve[nditori ad omnia suprascripta cui re]lectus est. Signum Ioh(anni)s qui vocatur de Andrea et Andrea filio suo et Martinus f[i][li]o quondam Ioh(anni)s testi ***** ad omnia suprascripta cui relec[tus est]. Angilbertus in Dei nomine tabell(io) et dativus scrip[tor hac] pagina vendicionis sicut superius legitur, post roboracione testium comple[vi]. Noticia testium idest: suprascripto Ioh(anne)s vir clarissimus teste, suprascripto Andrea vir clarissimus teste, suprascripto Martinus vir clarissimus teste.

Mezzetti, Le carte, pp. 193-195, n. 89.