Federici, Codex, I, pp. 216-219 (Mezzetti, Le carte, pp. 195-197, n. 90)
source date: [1013 June 13] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Benedicti pape sede primo, regnante domnus Enrico rege in Italia anno nono, die terciodecimo mensis iunii, indictione undecima, Ravenne. Petii a vobis in Dei nomine Gerardo clerico et notario sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancte Marie qui vocatur in Senodochio, filio consencientis domni Gerardi dativi, uti nobis in Christi nomine Leo filius quondam Ravenni petitor pro me et pro Marocia iugale mea seu filiis nostris libellarii nomine concedistis nobis rem iuris supradicti monasterii vestri, idest medietatem integram de una mansione solariata integra cum superioribus et inferioribus suis, cum ara portico suo, da platea publica cum medietate de curte retro se et porcione de puteo et de lavello marmoreo, cum medietate de orto et pomerio suo, cum ingresso et egresso suo et cum omnibus sibi pertinentibus, sitis in hac civitate Ravenne, in regione porte Sancti Laurentii; extenditur ipsa mansio cum ipsa curte et orto, de quibus concedistis nobis medietatem, in longo pedes plus minus centum sexaginta et in lato pedes plus minus novem; inter adfines de ipsa mansione et curte et orto: a primo latere via publica, a secundo latere possident heredes quondam Petri Buttonis, a reliquis duobus lateribus iura supradicti monasterii vestri; abendum, tenendum, supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis viginti et novem ad renovandum, sub pensione omnis marcio mense denarios octo tantum. Pro eo quia exinde accepistis calciarios, idest librum unum pro solidis viginti. Et ab omni homine eam nobis defensare et auctoriare promisistis. Si quis vero partis nostre contra hanc peticionem ire temtaverit antequam finitum tempus quod supra legitur, det pars parti fidem servanti ante omnem litis initium aut interpellationem pene nomine auri optimi uncias duas et post pene solutionem maneat hec peticio in sua firmitate. Quam Martinus in Dei nomine tabellio Ravennas scribendum rogavi, in qua ego manu mea propria signum sancte crucis feci et rogatis testibus illam vobis tradidi, sub die, mense et indictione supradicta undecima, Ravenne. Signum manus supradicti Leonis petitoris ut supra legitur. Iohannes filius Petri ducis hin ac peticione ut supra legitur rogatus testis subscripsit et super hoc scripti calciarii dante et accipiente vidi. Iohannes filius Albertus in ac peticione ut supra legitur rogatus testis subscripsit et super hoc supradicti calciarii dante et accipiente vidi. Iohannes filio quondam Acio in ac peticione rogatus testis subscripsi et supradicti calciarii dante et accipiente vidi. Ego Martinus in Dei nomine tabellio Ravennas scripsi hanc peticionem ut supra legitur complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Iohannis filii Petri de Alberto, Iohannis filii Alberti de Sergio, Iohannis filii quondam Acii de Guinigone.

Mezzetti, Le carte, pp. 195-197, n. 90.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 216-219).