Federici, Historia, I, pp. 461-462, doc. XLII (Mezzetti, Le carte, pp. 202-205, n. 92)
source date: [Between 1004 May 14 and 1014 January 26] [Il diploma, indirizzato al tabellione
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Heinricus rex invictissimus a Deo coronatus. Quoniam enim iustis petitionibus fidelium rex regum in perpetuum regnans annuit, nos utique, qui eius misericordia temporalis regni regimen assecuti sumus, non debemus fidelium nostrorum preces frustrari sed et eis annuere et improbis omnibus perniciosisque summa virtute aequum est nostram serenitatem resistere. Pluribus enim fidelibus nostris, ut credemus, patet Petrum quendam nequissimum Sigezonis quondam de Accadeo improbum filium sororem suam Ravennam, scilicet nomine quae eciam vivens Sigeza vocabatur, occidisse pro rerum suarum cupiditate cum in utero iam vivo filio et sororicidae nominis infandi incurisse periculum. Cuius omnes res mobiles et inmobiles seseque moventes in nostrum sunt redactae dominium, legis suae ipsius Langobardae scilicet premonstrante capitulo, cuius capituli totum testum in hac precepti nostri pagina scribi duximus esse iustissimum, capitulum: «Quicumque propter cupiditatem rerum patrem aut matrem, fratrem aut sororem vel aliquem propinquum suum occiderit, res interfecti ad alios suos heredes perveniant, interfectoris autem hereditas in fiscum redigatur, ipsi vero ordinante episcopo publica poenitentia detur». Pro rebus igitur prefati sororicidae iamdicti fidelis noster Petrus tabelio misericordiam nostram flagitans et exaudiri promeruit et, quod petiit, interveniente Heinrico clerico nobilissimo et cancellario nostro amabili et fidelissimo impetravit, ei itaque prelibatas omnes res mobiles et inmobiles seseque moventes, quae praedicto sororicidae, antequam hoc infandum malum perpetraret, quocumque modo pertinebant et perpetrato scelere in nostram potestatem sunt redactae, tam intra civitatem Ravennatem quam extra, in loco Albareto et in alio Albareto sito in comitatu Faventino, in plebe Sancti Iohannis qui vocatur in Asiata vel in plebe Sancti Stephani que vocatur in Colorito vel in aliis omnibus plebibus vel locis, eo ordine concedimus, ut liceat ei heredibusque suis eas omnes quo voluerit modo tractare vel vendendo vel donando vel quicquid voluerit ex eis faciendo, nullius ei obstaculo obiciendo. Hoc nempe ideo maiestas nostra decrevit, ut fideles ex detrimento infidelium remunerentur et infideles ad nichilum redigantur, ne igitur hoc nostrum preceptum cuiuslibet temeritate violetur, attendat unusquisque quod maiestas nostra inferius minetur. Nullus itaque dux, marchio, comes, archiepiscopus, episcopus et, ut generaliter dicamus, nulla persona publica vel privata, maxima, media vel minima prefatum fidelem nostrum de prelibatis rebus vel heredes eius inquietare vel molestare presumat. Si vero, quod absit, huius nostri precepti quispiam violator exstiterit, centum libras auri componat, medietatem kamerae nostrae et medietatem eidem fideli nostro vel heredibus eius. Quod ut verius credi et diligentius possit ab omnibus custodiri, hanc paginam manu propria roborantes sigilli nostri impressione inferius iussimus insigniri. Signum domni Heinrici regis invictissimi. Heinricus cancellarius vice Everardi episcopi et archicapellani recognovit. Datum anno dominice incarnationis MXIIII, indictione XII, anno vero domni Heinrici regis secundi regnantis XII. Actum Ravenne; feliciter amen.

Mezzetti, Le carte, pp. 202-205, n. 92; Morbio, Storie (1. ed.), pp. 57-58, doc. VII.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Historia, I, pp. 461-462, doc. XLII). La tradizione del diploma, perduto nella forma originale, si compone di un regesto in forma di estratto, compilato nel XV secolo e di due testimoni a stampa, le edizioni Federici e Morbio, condotte su A