Federici, Codex, I, pp. 245-249 (Mezzetti, Le carte, pp. 205-208, n. 93)
source date: [1014 January 26] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontifici et huniversali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede secundo sitque regnante domino Enricus in Intalia anno decimo, die viesimo sexto mense gennario, indictione duodecima, subburbe Ravenne. Domino sancto et merito ac ter beatissima regula monasterii Sancte semperque virginis Dei genitricis Maria que vocatur in Pomposia, in qua nunc Deo protegente domnus Guido venerabilis presbiter et monachus atque abba predicto monasterio et per te in predicto monasterio iure permanendas, ego quidem in Dei nomine Petrus tabellio, pro oblatione et remedium anime mee et pro salute anime Inrici invictissimo regi, presens presentis salutem. Mangnus donationis sanctarum scripturarum nos ratio premonet dicens pro animarum nostrarum celesti retributionem mereor promereri, heo quod abere et ac possidere et a meis manibus detinere videor quas mihi ovenit per precepti paginam ab Inrico invictissimo regi, idest omnia medietatem integram de domo una in integrum cum superioribus et inferioribus suis, in co manere et abitare viso fuit Sigizo qui vocabatur de Acatheo cum Maria hanteriora congnum sua, cum omni medietatem de mansionibus solariatis seo de vinea et ortis seu vacuamentis seo omni pertinentia de capella que vocabulum est Sancti Paterniani cum ingresso et egresso eorum et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas in territorio Ravennate, in regione Sanctorum Iohannis et Pauli iterando in predicto monasterio, omnia medietatem de omnem rem illam quantascumque mihi pertinet in locum qui vocatur Albarito qui vocatur de Cancellari, iuxta quantascumque mihi pertinet infra tota plebe Sancti Iohannis qui vocatur in Ersiata et fra tota plebe Sancti Stephani qui vocatur in Corolita et fra tota plebe Sancti Martini in Barsioni vel infra totum comitatum Liviense et plebe Liviense, infra tota plebe Sancti Victoris qui vocatur in Valle et in fundum qui vocatur Corizolo vel quantascumque mihi pertinet tam in ac urbe Ravenne quam et extra ac civitate Ravenne aut quam mihi evenit per precepti paginam Inrico invictissimo regi, et omnia medietatem de fundum qui vocatur Cultula, ex predictis rebus et terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationalibus, una cum arbustis, arboribus et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Faventino acto Corneliense, plebe Sancti Petri qui vocatur in Brusita. Ut admodo a presente die quandoque volueritis liceat tibi supradicto abba in iis omnibusque superioribus in ibidem introire et preocupare atque ingredere ex potestate per ec pagina donationis transfersionis ad me in vobis facta atque tradita tanquam per legitima et meam corporalem traditionis quamque etiam per istum meum missum Romanum tabellio, quem de meis manibus in tuis mipto, in presentiam testium qui ic subter subscripturi sunt, ut ...cuadam ad ipsa rem que supra legitur et corporaliter tibi trada vel tuo misso adque investiam in mea vice quieto tramite abendi dominium et potestate abeatis, teneatis, possideatis, utendi, fruendi, ordinandi et disponendi et quidquid tibi placuerit exinde faciendi, plenum dominium de legibus sociarii effectum. Contra quam etiam donationem me a presente die policeor nunquam me in postero de eredes vel subcessoresque meos aliquam aliquando esse venturos non per me non per aliquacumque oposita fetitia procuratoriave personam et non adeundum iudici et non suplicandum principibus, quia legibus cautum est, ut quod semel donatum vel cesso fuerit nullo modo revocetur in sancta et venerabile ... atestatione confirmo, quia daturo me esse promitto ego supradicto Petrus tabellio una cum meis filiis et heredibus tibi suprascripto abbate tuisque subcessoribus ante omnes litis initium aut interpellationem pene nomine auri obrizo uncias sex et post pene solutionis manentem ac paginam donationis in suam firmitatem. Quam vero paginam Romanus in Dei nomine tabellio de urbe Ravenne scribendum rogavi, in quam et ego subter manus meam propriam subscripsi et testibus que ad me erogitis obtulit roborandum et per presenciam et a nobis qui supra contradidit, sub die et mense, indictione duodecima, subburbe Ravenne. Ego Petrus tabellio Ravennas hanc pagine donationis ut supra legitur a me facta subscripsi et testes scribere rogavi. Ursicinus filio quondam Anestasius uic paginam donationis ut supra legitur rogatus testis subscripsi. Iohannes filio quondam Mainfredus uic paginam donationis ut supra legitur rogatus testis subscripsi. Petrus in Dei nomine tabellio huic pagine donationis ut superius supra rogatus testis subscripsi. Benatus tabellio huic paginam donationis de omnibus sicut supra legitur rogatus testis subscripsi. Alberto filio Zizo uic paginam donationis ut supra legitur rogatus testis subscripsi. Romanus in Dei nomine tabellio de urbe Ravenne scriptor huius pagine donationis ut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Ursicinus filius quondam Anestasius, Iohannis filius quondam Mainfredus, Petrus tabellio Ravennas, Benatus tabellio Ravennas, Albertus filius Getius.

Mezzetti, Le carte, pp. 205-208, n. 93.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 245-249).