Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 39
source date: [1014 May 13] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. A[nn]o Deo propitjo pontificatus domni nostri Benedicti summi pontifitjs et universalis [p]ape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede secundo sitque inperante domni Enrico in Ita[li]a anno primo, die tertjodecimo m(ense) madii, ind(itjone) duodecima, Rav(enne). Petimus a vobis in Dei nomine [do]mnus Gerardus reverentissimo clericus et notarius sancte Ravenatis Ecclesie et abbas mon(asterii) [Sancte] semperque virginis Dei genitrice Marie qui vocatur in Senedocchio, filio press(ente) et consentj[ente domnus] Gerardus dativus, uti michi in Dei nomine Vitalis petitore pro me et pro Tjcilia iuga[le me]a seu filiis nostris, nomina eorum ec sunt: Iohannes et Dominitja, libellarii nomine concedistis nobis rem iuris suprascripto mon(asterio) vestro, idest tertjam partem in int(egro) de mansionem pedeplana cum pinna muris in int(egro) in capitte suo possita sibi pertinentibus, que ipsa mansione que superius legitur a noviter edificavit quondam Dominicus et Dominitja iugalibus cum suis dispendi, genitori et socra nostra; verum etja cum tertjam partem de curticella retro se possita que ad ipsa mansionem pertinentibus, simul ecia cum tertjam partem de ara portico suo ante se possita da platea publica, una cum usum de puteo qui est possita in curte suprascripto mon(asterio) vestro, eundi et redeundi per ipsa curte de suprascripto mon(asterio) vestro ad ipso puteo aqua oriendum, cum ingresso et gresso suo et cum omnibus ad suprascripta tertjam parte pertinentibus, sitas hic Rav(enne) tjvitate, in regione porta qui vocatur Sancti Laurentji, prope ipso mon(asterio); interrafines eius de suprascripta tertja parte de suprascripta mansione cum omnibus sibi pertinentibus, hoc est: ab uno latere iuris suprascripti mon(asterii) vestris quem detinet Marina had iura suprascripto mon(asterio) vestro et ab alio latere platea publica percorentem seo a tertjo latere androna que pergit a basilice cui vocabulum est Sancti Polioni adque a quarto latere curte de comune ad iura suprascripto mon(asterio) vestro vel omnibus ut superius legitur. Hec omnia habendum, tenendum, restaurandum, nos aut nostro misso supersedendum, defensandum et in omnibus meliorandum, in annis atvenientibus viginti et novem at renovandum, salva sanatjonem domnica dandum. Ita sane ut inferamus domnice ratjonibus vobis vestrisque sucessoribus singuli quibusque anni omnis martjo mense infra ind(itjone) pro ea omnia que superius legitur, idest in arientum dena(rios) monete Venetiquorum duos tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepisti de manibus meis suprascripti petitore pro me et pro suprascripta iugal(e) mea in manibus tuis suprascripto abb(ate) im press(entja) testium, qui hic subter subscripturi sunt, caltjarii nomine, idest libro unum pro in arg(entum) den(ariorum) sol(idis) viginti et per unumquoque sol(idum) ana den(arii) duodecim. Et vos suprascripto abbas una cum vestris sucessoribus a nobis suprascripti iugalium petitoris nostrisque fili ut superius legitur ab omni persona ominum in omnibus stare et octoriare seo defensare debeatis; d(et) pars partis fidem servantis ante omnis litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri untjas duas et pos pene sol(utjonem) m(anente) ac pag(ina) petitjonis in sua firm(itate). Quam vero pag(inam) Stefanus in Dei nomine tabell(ionem) uius Rav(enne) tjvitatis scribendum rogavi, in qua et ego subter manus mea propria firmavi et signum sancte crutj fetj testibusque ad me rogitis obtuli roborandam eorumque press(entja) eam vobis qui supra contradidit, sub die et m(ense), ind(itjone) suprascripta duodecima, Rav(enne). Signum manus mea suprascripto Vitalis petitore pro me et pro Tjcil[ia] iugal(e) mea [ad] omnia suprascripta [c]ui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 209-211, n. 94.