Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 41
source date: [1014 November 15] [Urbino]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris e Filiu e Spiritu Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domno Benedictus summoque pontifice universalis papa in eius consecracionis beati Petri primi apostulorum sede anno secundo, domno Enrico imperato sede anno primo, die quintodecimo mense november, indicione terciadecima, Orbino. Cartula vindicionis que facio ego Ioh(anne)s filio quondam Leo cum mea propia anc spontanea mea bona voluntatem facio cartula vindicionis, tradicionis, transactaccionis perpetuali modum a presentis die in vobis Dominico e Leo e Petrus, Andrea germanis, filii quondam Onesto, vos vestrisque filiis heredibus in perp(etuum) pro futuro possidendum, idest vindo e trado vobis quadrainta tabule de terra culta, non culta, mea propia ad iustum axadio ad legitima pertica de pedis duodecim podismo, qui est posita ipsa terra in loco qui nominatur Ginga; circumdate finibus de suprascripta terra co sup(erius) l(egitur): a primo, ad secundo, a tercio latere posidentes Andrea scavino e a quarto latere possidente Urso filio quondam Andrea, inde venientes in prima fine; amfra eorum pernominate finibus de suprascripte tabule de terra co sup(erius) l(egitur) vindo e trado vobis e si pluus invenire potueritis amfre suprascripte finis de mea res in ista cartula permaneat, una cum omnes arboribus suis, q(ui)q(ui)t infra se, super se abentes vel reiacentes in (integ)rum vindo e trado vobis sicut sup(erius) l(egitur). Licencia abeatis vos suprascripti germanis comparatoris per ista cartula vindicionis suprascripta res co sup(erius) l(egitur) per vos ipsi ire e introire et investire, firmiter detinere, vindere, donare, q(ui)q(ui)t exinde facere volueritis cum vestris heredibus in perp(etuum). E recepit precio ego suprascripto vinditore da vos suprascripti germanis comparatoris pro suprascripta terra co sup(erius) l(egitur), sicut inter nobis bono animo convenit, idest inter argentum e alia movilia in estimantes et valientes argentum mancosi quatuor, per unocoque mancoso abente denarii triinta et ses tantum e completi sumus nos de cod ab odierna die in vestra permanea potesta cum vestris heredibus in perp(etuum). E si coque tempore causa dicta abueritis vos suprascripti germanis vel vestris heredibus per me suprascripto vinditore vel per meis heredibus de suprascripta terra agere aut causare aut corumpere aut refragare vel molestare aut intencione mictere voluero per me aut per somissa mea persona per quamvis modis ego suprascripto vinditore cum meis heredibus a vos suprascripti germanis e a vestris heredibus suprascripta res non fuero pavato ab omni omine ab omnique tempore; e si ante stare, defensare da [e]x omnique persona e si minime fecero e omnia co sup(erius) l(egitur) non adinplevero, tunc daturo [me] promitto ego suprascripto vinditor e meis heredibus dare a vos suprascripti comparatoris e a vestris heredibus, pene nomine, suprascripto precio in dubpli coredare cum omnis estimacioni e melioracione; pos pene [so][luci]one manentes anc vestra cartula sic firma e stabile permanea. Sub die, mens[e], [in]dicione suprascripta, Orbino. Ego Ioh(anne)s in ac cartula vindicione a me facta manus mea scripsi. Ego Teozo in ac vindicione rogatus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Signus manus Franco in ac vindicione rogatus me teste subscripsi. Signus manus Andrea in ac vindicione rogatus me teste subscripsi. Ego Petrus tabelio scripsit complevit.

Mezzetti, Le carte, pp. 213-215, n. 96.