Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 44
source date: [1014 December 3] [Comacchio (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In n(omine) Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostri Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tercio sitque imperante domno piissimo perpetuo augusto Heinricus a Deo coronato pacifico magno imperatore in Italia anno secundo, die tercio mense decemb(er), indicione terciadecima, Cumiaclo. Ea enim que gesta esse videntur ne prolixis temporibus memoriter retineri non possunt, ideo scripturê vinculis annotari êquum est. Igitur cum Christi auxilio dum resideret in iudicio et in generali placito domnus Nannone comes et camararius domni Heinrici imperatoris in mansione de Vitale de Gaudiosa et cum e[o tam] residentium quamque adstancium fulti nobilitatis pollentibus et bone opinionis et laudabilis fama viri, quorum nomina h[ec sunt]: idest in primis Alfredus iudex et Martinus iudex de Papia et Martinus iudex Ferr(ariensis), Sichelmus iudex, Gariardus iudex de Ficari[olo], Verardus iudex de Copario, Gerardus dativus de Faroaldo, Petrus iudex de Cumiaclo, Romualdus et Liucio germani filii quondam [Hein]ricis ex genere ducis, Torisindo filio Fredericus, Petrus qui vocatur Ugo filio quondam Petri de Christiduli, Almericus de Ferraria, Guarino filio quond[am] Adelardi, Mango de Ferraria, Martinus Franco, Raginelmo, Gotifredus de Bononia, Leo filio quondam Petri de Blata, Verardus, Petrus filio Andrea de Gazio, Paulo qui vocatur de Argiale, Adelbertus de Romuald(o), Bonaldo de Cumiaclo, Dominicus Strambo, Iohannes Calegario, Leo de Rere, Iohannes genero suo, Leo de Rainerio, Petrus Arnadorso, Stephanus de Ioh(anne)s clericus, Verardus gener quondam Dominicus Tinca, Martinus qui vocatur Storto, Dominicus Ricio, Iohannes Zadarino, Guarino cancell(arius), Aunesto preconario et me presente Lopicinus in Dei nomine tabellio et aliis plures quê longum est adscribendum; in nostrorum suprascriptorum omnium presentia accedens domnus Uuido abbas sanctê Pomposiane êcclesiê et ostendit ibi preceptum unum ubi continebantur locum unum qui dicitur Laco et piscaria una qui dicitur Tidini et locum unum qui dicitur Montone Lasisico et omnibus rebus quanta ab ipso Laco Sancto pertinet et dixit quod si aliqua persona esset que adversum illum preceptum aliquid contrarietatis dicere vellet, paratus esset cum eo litem legaliter finire; et neminem invenit qui adversus eundem preceptum contrarius existeret. Et cum taliter suprascripti iudices vidissent et audissent, dixerunt rectum esse ut prefatus domnus comes eundem abbatem cum vocatore suo nomine Petro tabell(ione) de suprascriptis omnibus re[bus iuxta] predictum preceptum investiret et in C mancosos aureos eos bandiret. Tunc ipse domnus Nanno comes per fustem, quê suis tenebat man[ibus, predictum] abbatem cum prenominato advocato suo de suprascriptis omnibus rebus iuxta predictum preceptum eos investivit et bannum domni imperatoris super eos mi[sit ut], si aliqua persona esset que prenominato Pomposiano monasterio vel eidem domni abbati aut suis successoribus sine legale iudicio contrario existeret, C [mancosos] aureos componere, medietatem camere predicti domni imperatoris et medietatem predicto monasterio. Et statim apprehendit publicum can[cellarium nomine] Guarino et misit in manum predicti domni abbatis ut cum eo ad suprascriptis rebus pergeret et eum inde investiret in perpetuum. Hoc factum est sub die et mense [et indicione] suprascripta terciadecima, in Cumiaclo. Signum manibus meis s(uprascrip)t(us) domnus Nanno comes et camararius domni Heinrici imperatoris in hac breve ut sup(erius) l(egitur) et blandivi ad omnia suprascripta cui relectum est. Martinus iudex apostolicê sedis et sacri palatii interfuit. Alfredus iudex sacri palatii interfui et subscripsi. Martinus iudex Ferr(ariensis) interfui et subscripsi. Petrus Dei gratia iudex Cummiaclensis interfui et subscripsi. Sichelmus iudex sacri palacii interfui et subscripsi. Gariardus iudex sacri palacii interfui et subscripsi. Everardus missus ibi fui et subscripsi.

Mezzetti, Le carte, pp. 215-219, n. 97.

Mezzetti, Le carte, p. 213, avanza l'ipotesi che si tratti di un falso in forma di originale.