Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 42
source date: [1015 February] [Nella formula di datazione l'anno di pontificato è in difetto d
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini. Temporibus donno Benedicto santisimo papa sede anno s[e]cundo, mense februario, per dicionis terc[i]adecima, Perusia. In Domini moriincapum que ideo e autoritate devoto e ofero ego qualiter Ioh(anne)s filio vero Martino medico se unaque cum voluntate e consenciente ipso genitore meo, si Domino placueri abere te volo Erica filia condam Ioh(anni)s in donacione dilecta futura coniunne mea, quando te mihi in coniunio asociavit e[...]sore si Deo placuerit, idest quo tibi dabo per unc suprascripto moriincapum: in primis annulo de ariigento uno, gona de sirco una, vilusello de sirco uno, tonica una, mosca de ariigento una, cavallo cum freno e sambuca e cum omnis ordinio suo uno, de bovi pario uno, inter capre e pecore e porci duodeci, inter omnia is amovilia e ornamenta valiigete solidi centum, eo omnia osetilia intro casa abe. Et insuper dono ego suprascripto donatore a tibi suprascripta Erica in pro tuo matrimonio confirmando, idest quarta parte de omnibus rebus e sustancia e movilia mea que modo abeo vel [i]nnantea Deo adiuvante conquidere vel agregare potuerimus diebus vite me in toto teritorio Perusino vel in qualecumque loco sive teritorio, cum solo terri sui, curtis, ortis, vineis, terris, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sacionabilibus, arbutribus, arboribus, pumiferi vel infrutiferis, aquis, aquimoli diversique generibus. E si a Domino placueri qui in coniunnio copulati fuerimus de quibus e leibus ornamenta efecta permanea donacio mea iurata voce dico suprascripto donatore per sacrosanto Dei evanigeli, quia contra iista donacione numquam sumus ad disrumpendum set inlesa aque maculata omnia conservare et adinplere promicto, non solu per vario reatus incurras a mea esse vero, ecia daturo me promicto dare ego suprascripto donatore una cum meis filii eredibus, pena nomine, de aariigento solidi duo centum a tibi suprascripta Erica vel a tuis eredibus e pos pena soluta ista cartula donacionis sit firma e stabile permanea omnique tempore. Signum mano Ioh(anni)s donatore cui relectum est. Signum mano Martino qui consensit. Signum mano Betio filio [An]drea testes. Signum mano Belio filio suo testes. Signum mano Eldibrando testes. Eg[o U]go n[ot]ario q(ui) [sc]risit e comp[elevit].

Mezzetti, Le carte, pp. 219-221, n. 98.