Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 45
source date: [1015 March 16] [Grignano Polesine (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Fi[li]i et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificato domni nostris Beneictus summi pontifitjs et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno tertjo, regnante donnus Enricus res inclitus res inperator in Italia anno undetjmo in Dei nomine, die sedetjmo m(ense) martjo, ind(itjone) tertjadetjma, in loco qui vocatur Grangnano. Petisti ad nos quidem in Dei nomine donnus Gariadus clericus notario qui est abitatores in tjvitate Raveniesse de m(onasteri)o Sancte Marie qui vocatur in Senedochio uti vobis press(entibus) in Dei nomine Ioh(anne)s petitores qui est abitatores in loco qui vocatur Gragnano seu filiis vestris tantumodo libell(ario) nomine concedere dingneris de rem iuris per scriptjonis de m(onasteri)o Sancte Marie qui vocatur in Senedochio suprascripto patrone, idest omnes sortes et portjones in integra quata nos ovenit per scriptjonis comparatjonis de suprascripto petitores tenere et laborare visi estis ad iure mea suprascripto patrone aut mei subcessoribus per anteriore libell(o) in fundo qui vocatur Laugnano, altum vel planum, per singulis lotjs suprascripto Ioh(anne)s quata nos abuit per cartula comparatjonis; omnia cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salecti, padulibus, piscatjonibus, case seu et casalibus, arbusti, arboribus se(h)u venatjonibus, cum egreso et egres suo et cum suarum iustis et certis interrafinibus; ec omnia conced(istis) nobis suprascripto peti[t]ores abendum, tenendum, laborandum, cultandum, pastinandum, capelandum, pasculandum, rocandum, supersedendum aut per nos aut nostro misso defensandum et in omnibus meliorandum in anis advenientibus viinti et nove ad renovandum, ad salve caltjarie domnice dadum ad altero libell(o) renovandum. Ita sanead ut inferatis domnice ratjonibus nostre nostrisque subcessoribus sigulis quibusque annis de quitquit in ibidem Dominus omnem anualiter terratico dare debetis: de grano aut de sigale in campo capa quinta et faba in area modio quinto, trisigo, mileo, panigo in area modio nono, lino magna detjma gramulata; et si vinea pastinaveritis fruere debeatis post intorta pervenerit annis dece et postea redere debeatis terratico sicut de ceterra terra; et si porrtj grasi abuerit de portjs decem porco uno; exenio vero pro ipso casale dare debeatis omnem anualiter pario uno de pulli et oves quinque; et non abeatis licentja nos suprascripto petitores de ip[s]a res a[d nu]ll[o] p[la]tjto neque districta andare nisi ad me suprascripto [pa]trone [a]ut mei subcessoribus nec vindere ne donare nec comutuare nec in alio et in vennerabile locum relinquere; pervectum omni terratico domnico per nos suprascripto petitores usque ad na[v]e vestra potuerit pervenire. Maiore quidem domnico nostro vel vestra dominatjone cum onere et obedientja subsipere debeatis, ec omnia sine dolo vel fraude. Et si quis vero pars nostra contra os libell(o) ire tetaverimus vel adinpleverimus usque ad perfinitum tempus sicut superius legitur, det par partem fide servantem ante omnis litis initjum aut interpellatjone pene nomine auri obtimi untj due et post penam soluta manente os libell(o) in suo omniu robore et firmitatis. Quos vero libell(o) uno pari tenore conscripto Liuperto in Dei nomine tabell(ionem) huius comitato Gavell(ensi) scribendum rogavimus et subter manus nostre proprie firmavimus et unus alterius nobis pariter contradimus, quod codsecuti estis Deum agatis et nobis maxima gratja. Signum m(anus) suprascripto Ioh(anne)s petitores ad omnia suprascripta cui relectum est.

Mezzetti, Le carte, pp. 221-223, n. 99.