Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 40
source date: [1015 July 5] [Bologna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine [Domini. Temporibus dom]ni Benedicti apostolitj, pontificatui eius in Dei nomine anno quarto sitque imperante domno Enrigo imperatore anni imperii eius in Dei nomine anno secundo, die quinto mensis iulii, inditjone tertjadetjma. Constat me domno Lamberto filio Ermengarda que fuit filia quondam domni Adelberti com(itis), consentjente mihi Garardo qui vocatur de Clarissimo tutor et avocatore atque procuratore meo, que mihi datum est per Andrea iudex filius quondam Pelecrini, per eius consensum et larietatem venditor vendedisse et vendedit atque tradedisse et tradedit a presenti die tibi Petrus qui vocatur de Benedicto emtore tuisque heredibus [in perpetuis tem]poribus possidendum, idest suptus hanc tjvi(tatem) Bononia, trans fluvio Savena qui dicitur Arcoveio, petja una terra vineata et aratoria uno tenente se, cum introito et exoito suo usque in via publica vel cum omnia super se et infra se abentem in integrum, a perticas detjpedas mensurata per longo et per ambabus lateribus perticas sexaginta et per ambabus capitibus perticas treginta sex; finis eius: ab uno latere poss(idet) Urso qui vocatur Bonifredo de Vitaliacula, alio latere poss(ident) fratris et consortis meis qui supra dominatjonis, de uno capite poss(ident) heredes quondam Ioh(anni)s qui vocatur de Blacta et Andrea germani, alio capite strata qui dicitur Salaria vel si quis aliis atfines sunt. Et quia recepi ego suprascripto Lamberto venditor pretjum pro predicta petja [terra] vineata et aratoria qualiter supra legitur da te suprascripto Petrus emtore pretjum qualiter inter nos convenit per spetjem valientem in arge(ntum) denariorum solidos sexuaginta tantum fenitum pretjum coram testibus, quatenus modo ab odierna die de mea qui supra venditor vel de meis heredibus distullimus potestatem set in tua qui supra emtore vel a tuis heredibus confirmamus potestatem possidendum in perpetuum ad iura propria. Expospondeo ego suprascripto Lamberto venditor vel heredibus meis predicta petja terra qualiter supra legitur tibi supracripto Petrus entore vel a tuis heredibus homni tempore ab omni homine defensare promittimus, damnas litis omnia sustinere. Et si menime defensare potuerimus aut contra hanc cartulam venditjonis a me facta aliquando per cocumque ingenium, quot umanum sensum capere potest, agere aut causare presumserimus aut agentibus consenserimus et non permanserimus in ea omnia qualiter supra legitur, dupla bonis conditjonis rem coque meliorata sub estimatjone sicut in tempore fuerit in consimile loco tibi suprascripto entore vel a tuis heredibus restituamus in dupplo. Hactum in tjvitate Bononia, inditjone suprascripta tertjadetjma. Ego La(m)berto m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Signum manibus suprascripta Ermengarda qui hanc cartulam venditjonis sicut supra legitur fieri rogavi et eis relectum est. Ego Garardo tutor et avocatore sic(ut) sup(ra) l(egitur) c(on)sensi et m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Signum manibus Acto filius quondam Petri qui vocatur de Cunizo et Leo filius quondam Bonanto de Leo Ma[...]i rogatis testibus. Ego Alb(er)to filio Garardi me teste s(ub)s(cripsi). Ego Petrus filius q(uon)da(m) Heinricis rogat(us) me teste [subscripsi]. Ego Petrus filio Pitri rog[atu]s me teste s(ub)s(cripsi). Scripta hanc cartulam venditjonis per manum Ioh(anni)s not(arii) sacri palatji rog[atus] a [suprascriptis vendito]ris sicut supra legitur pos roborata a testibus tradita vidi, conplevi et dedi.

Mezzetti, Le carte, pp. 224-226, n. 101.

Manarini 2016, cap. 6, pp. 197-247. Lazzari 1991.