Federici, Codex, I, pp. 311-312 (Mezzetti, Le carte, pp. 226-228, n. 102)
source date: [1016 January 17 or 1016 January 27] [Mezzetti, Le carte, p. 227, propone questa
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus domni nostri Benedicti summi pontificis et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede tertio sitque imperante domno ... a Deo coronato pacifico magno imperatore anno ..., die ...septimo mense genuarii, indictione quarta... Vitalis per divinam misericordiam presbiter, monachus et abbas monasterii Sancte semperque Dei genitricis Marie que vocatur in Pomposia, ... eiusdem monasterii, uti nobis in Dei nomine ... et Paulus filio meo seu ... habuerimus liceat nobis dare ...cum erit designatum ... concedistis et largistis in annos advenientes sexaginta, fundum qui vocatur de Anlega ... monasterii vestri ... qui vocabatur Dragoli cum ... territorio Faventino, plebe Sancti Stefani in Teguria ... supra legitur. Hec omnia habendum, tenendum, ... annos advenientes sexaginta ... sicut supra legitur. Ita tamen ut ... aut ipso vestro sucessori tibi predicto abbas ... singulis quibusque anni omni marcio mense ... que supra legitur, idest in arientum denarios Venetos ... Quam vero paginam Petrus in Dei nomine tabellio huius civitatis Ravenne scribere rogavimus in qua et nos ... unus alterius pariter contradimus, sub die, mense et indictione quarta...Signum manus mea supradicta Atia relicta quondam Farualdi qui vocabatur ...scripti petitricis ad omnia ut supra legitur ... Paulus filius quondam Farualdi subscripsi et ... Iohannes filius Ursicini in hec peticione ut supra legitur rogatus testis subscripsi. Ioannes filius quondam Laurentii ... Deusdedit filius quondam Gregorii ... Ego Petrus in Dei nomine tabellio Ravenne scriptor hanc paginam peticionis post roborationem testium atque traditam complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Iohannes vir clarissimus filius Ursicini, Iohannes vir clarissimus filius Laurentii, Deusdedit vir clarissimus filius quondam Gregorii.

Mezzetti, Le carte, pp. 226-228, n. 102.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 311-312).