Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. VI, n. 96
source date: [1016 June 15] [Urbino]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patr[is e] Filii e Sp[iritu Sancti]. Anno [Deo propicio pontificatus do]nno Bened[i]ctus summoque pontifice [un]iversalis pap[a] [i]n eius consecracionis beati Petri primi ap[o]s[to]lorum sede anno quarto, [don]no En[rico] inperat[or sede] ano [s]esto, die quintodecimo mense iu[nius, in]d[ici]one qua[rtadecima], Orbin[o]. Cart[ula] vindi[cio]nis, tradicionis [que] faci[mus nos Iohannes e Teuza iugalis...][..] per consensum [...]ter [... c]um mea prop[ia anc spontanea mea] bona voluntatem facimus cartula [vin]dicionis, [tradicionis, transactaccionis perpetuali modum a pre]sentis die in vobis Domini[co] e Leo e Andrea e Petrus germani, filii quondam Onesti, vos vestrisq[ue] filiis heredibus in perp(etuum) pro f[ut]uro possid[endum], idest vindimus e tradimus vobis integri duo tremissi adunate super tabule sex de terra, culta, non culta, mea propia ad [iustum] axadi[o] ad legitima pertica de pedis duodecim podismo, qui est posita ipsa terra in loco Ginga, ubi dicitur valle de Gegorgio; circumdate finibus de suprascripta res co sup(erius) legitur: a pri[mo] latere possidentes suprascripti ger[m]anis comparatoris cum suis consortibus, [a se]cundo latere possid[e]n[tes] suprascripti iugalis vinditoris, a tercio latere possidente Leo filio quondam Petrus, a quarto latere possidente ipsi suprascripti germanis comparatoris, inde venientes in prima fine; amfra eorum pernominate finibus de suprascripta res co sup(erius) legitur vindimus e tradimus nos suprascripti iugalis vinditoris a vos suprascripti germani compa[rato]ris duo tremissi e tabule sex de suprascripta terra co sup(erius) legitur amfre suprascripte finibus, una cum omnes arboribus [suis et omnia] infra se e su[per] se abentes vel reiacentes, a se pertinentes in in(tegrum) de nostra iure in vestra iure trasiri vero g[...]mus et in vestra permanea p[o]testatem cum filiis heredibus vestris usque in perp(etuum). Licencia abeatis vos suprascripti germanis comparatoris pe[r ista cartu][la vin]dicionem suprascripta terra co sup(erius) legitur per vos ipsi ire e introire et investi[re], firmiter detin[ere], vin[dere, do]nare, [...]s co volueritis adiflisare cum filiis heredibus vestris usque in perp(etuum). E recep[imus] pre[cio] nos suprascripti iug[alis] vinditoris da vobis suprascripti germanis comparatoris pro suprascripta terra co sup(erius) legitur, ad omnes [... si]cut in[ter] nos bono animo convenit, idest inter argentum e alia movilia in estimantes e valien[t]es argen[tum mancosi] quinde[cim], per unocoque mancoso abentes argentum denarii triinta e sex tantum, e completi sumus nos de cod [ab odierna] die in vestr[a per]manea potestate cum filiis heredibus vestris usque in perp(etuum). E si coque tempore causa dicta abueritis vos suprascripti [germa]nis comparatoris aut vestris heredibus per nos suprascripti iugalis vinditoris aut per nostris heredibus de suprascripta terra co sup(erius) legitur agere [aut c]ausare aut corumpere aut refragare vel molestare aut intencione mictere voluerim[us, per no]s aut per somissa nostra persona vel per quamvis titulo scriptarum aut per quamvis modis, et si nos suprascripti iugalis vinditoris [cum fil]iis heredibus nostris a vos suprascripti germanis comparatoris e a vestris heredibus suprascripta res co sup(erius) legitur non fuerimus paratis ab oni omine ab oni[que te]mpore antestare, defensare da ex omnique persona ominum, e si minime fecerimus e omnia co superius l(egitur) non adinp[leverimus] e non defensaverimus ante omnis lites inicio vel interpellacionis, tunc daturis nos promittimus suprascripti [iugalis vindi]toris e nostris heredibus dare a vos suprascripti germanis comparatoris e a vestris heredibus, pene nomine, suprascripto precio in dubp[lo r]edere cum omnis estimacione melioracione; pos pena solubcione manentes unc vestra cartula vindicione sic firm[a e sta]bile permanea. Sub die, mensi, indicione suprascripta, Orbino. Ego Ioh(anne)s in ac cartula vindicione a me facta manus mea scripisi. Signus manus suprascripta Teuza iugale de suprascripto Ioh(anne)s in ac cartula vindicione a m[e] facta co sup(erius) legitur scrivere rogavi e tradedi. Ego Ioh(anne)s in ac cartula vindiccio rogatus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Ego Petrus in oc cartula vindicione rogatus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Signus manus Petrus in ac vindicione rogatus me teste subscripsi. Ego Petrus tabelio scripsi e complevi.

Mezzetti, Le carte, pp. 228-230, n. 103.