Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 47
source date: [1016 October 28] [Urbino]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domno Benedicto summoque pontificem et universalis papa in eius consecracionem beati Petri principes apostolorum sede anno quinto et domno Rigo inperatore sede anno tercio, die viesimo octavo mense oct[u]be, indicione quintadecima, Orbino. Peto ego quide[m Mar]tino filio Franco cum mea propia bona mea volunta[te] peto de vobis Petrus filio codam Liutardo usque ad angni viinti et nove, idem est integra ipsa re que tu suprascripto confirmatore aberi per cartula comparacionis da Martino de Constantino et tercia parte de ipso orto de filii codam Ur[so] de Maria, cod est posita suprascripta res co sup(erius) legitur iusta ipsa casa de f[i]lii de Urso de Maria, cod est in ipsa foce finis de suprascripta res co sup(erius) [legitur]: ad primo latere fine medietatem de ipso rivo Botrina et a secundo latere fine ipsa ca[s]a de filii codam Urso de Maria et ad tercio latere res de Grimaldo et ad quarto latere res de suprascripto petitores et de suis consortis et inde venientes in prima fine, cod est inter cultum et non [c]u[l]tum anfra suprascripte finis tabule de teram quad[ragin]ta, et si anfra suprascripte finis plus invenire potueris de suprascripto porcione in ista cartula permanea anfra eorum pernominate finis co sup(erius) legitur; peto [e]g[o] suprascripto petitores suprascripta res co sup(erius) legitur una cum omnibus arboribus suis et [c]um omnia et in omnia que infra se et super se et ad se abentes vel reiacentes in in(tegrum) ad abendum, tenendum, fruendu, cultandum, laborandum, lucrandum, finibus defensandum, sup(er) abitandum, in omnibus abendum, sicut in nostra confirmacione conti sub iure et defensionem de te suprascripto confirmatore et de tuis ehredibus, cui iure et propietas est. Ita ut sane inferre dare debeamus nos suprascripti petitores una cum meis filiis a te suprascripto confirmatore [v]el a tuis ehredibus omnis annualiter in mense octuber dare et persolvere pensione arientum denariis tres. Ac tamen non abeamus licenciam ego suprascripto petitores una cum meis ehredibus suprascripta re co sup(erius) legitur in nullius persona ominum maiores vel minores per quamvis modis nec [vindere] nec donare nec commutuare nec pro anima iudicar[e] nec [controver]siam transferrere nec per quamvis modis de tua iure et su[...]des tuis ehredibus nisi abere et fruere sicut in mea confirmaci[one] contineus que ad complente angni viinti et nove; et si ego [suprascripto petito]res vel meis ehredibus suprascripta res de vestra iure suptraere [...] aut suprascripta pensione contendere aut dare non volu[erimus, tunc] me promito suprascripto petitores una cum meis filiis ante omnis lite ini[cium] vel interpellacionem dare pene nomine arientum libres tr[es et post] penam solupcionis manea unc peticione co sup(erius) legitur firma et [sta]bile. Sub dies, mensis, indicionem suprascripta, Orbino. Singnus manus suprascripto Martino in ac peticionem co sup(erius) legitur manus me[a ...] [...] cui relecta est. Ego Ioh(anne)s rogatus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Ego Petrus [rogatus me] t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Ego Petro rogatus me t(es)t(e) s(ub)s(cripsi). Ego Urso tabelio scripsi et complevi et apsol[vi].

Mezzetti, Le carte, pp. 231-233, n. 104.