Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 48
source date: [1018 January 10] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Temporibus domni Benedicti pape sede quinto sitque imperante Enrico imperatore in Italia vero anno quarto, die detjmo mense ianuario, ind(itjone) prima, Ravenne. Petimus a vobis domnus Petrus presbiter et abb(as) mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Ponposa uti nobis press(entibus) in Christi nomine Sisilicus petitore pro me et pro Albiza iugales mea seu filiis et nepotibus meis per enfiteouticario ius a presenti die concedisti et largisti nobis rem iuris suprascripto mon(asterio) vestro, idest omnes res et pertinentja vestra in int(egro) quantascumque pertinet ad suprascripto mon(asterio) vestro in fundo qui vocatur Lusirago seu in sorte de Mauro in loco qui ditjtur Porto de Vetraria, cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonalibus, arbustis, arboribus, paludibus, piscatjonibus et venatjonibus et ocupatjonibus suis et cum omnibus ad suprascripta res in int(egro) pertinentibus, sit(as) in plebe Sancte Marie qui vocatur in Porto, interrafines de suprascripta res: a primo latere Loiba, a secundo latere Sandalo, a tertjo latere Maurixini, a quarto latere Remolago. Dum nos superius nominatis petitoribus ea rem que superius legitur abendum, tenendum, possidendum, defensandum et in omnibus melliorandum; et vos et vestris sucessoribus nobis nostrisque filiis et nepotibus ipsa rem que superius legitur ab omni persona ominum defensare et auctoriare promisisti; et ex nostris propriis expensis seu laboribus nichilque vobis vestrisque sucessoribus nisi inferius adfixam pensione reputantes. Prestantibus quoque nobis nostrisque filiis et nepotibus singulis quibusque annis omni martji mense infra ind(itjonem), pro ipsa rem que superius legitur, idest in arientum den(ario)s duos tantum pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepisti de manibus meis pro me et pro suprascripta coniux mea manibus vestris in pressentjam testium, qui ic subter scripturi sunt, caltjarii nomine, idest libro uno pro denariorum sollidos viginti et pro unoquemque sollidos ana den(ario)s duodetjm. Ita et post transitum nostrorumque filiorum et nepotum, munimine expleto quandoque Domino sue sancte magestatis placuerit, tunc ipsas res que superius legitur cultas, laborata, defensata et in omnibus melliorata vel quicquid a nobis inibi aditum melioratumque fuerit ad ius dominiumque mon(asterio) vestro cuius est ius et proprietas modis omnibus revertatur. Promitto propterea nonnullis diebus nullisque temporibus vite nostre vos autem vel vestris successoribus testus huius paginam enfiteossis violabimus set inviolabiliter observabimus et si ec p[eti]tjo mea nobis in vobis facta minime valere nequiverint, tunc daturos nos promittimus nostrisque filiis et nepotibus vobis vestrisque sucessoribus ANTE OMNE litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas quatuor et post pene solutjone manead petitjone in sua firmitatem. Quam vero petitjone Ioh(anne)s in Dei nomine tabellio Rav(ennas) scribendum rogavi, in qua et ego subter manus mea subscripsi et rogatis testibus illam tibi in eorum pressentja tradidit, sub die et mense et ind(itjone) suprascripta prima, RAVENNE. Sisilicus in hac peticione ut s(u)p(erius) l(egitur) a me facta s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 235-238, n. 106.