Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 50
source date: [1018 March 2] [Ferrara]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Pa[t]ris et Filii et Spiritu Sancti. P[o]ntificatus vero domni nostri Benedicti summi pontifitjs et universalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli sede [a]nno quinto sitque imperante domnus Enricus rex in Ital[ia a]nno sesto, anni vero eius quod antea regnabat quam coronam imperii haccepisse anno undetjmo, die secundo m(ense) martjo, ind(itjone) prima, Ferr(arie). Petistis ad nos quidem in Christi nomine Martinus vir clarissimus iudice huius tjvitatis Ferr(arie) uti vobis presentibus in Dei nomine Petrus qui vocatur de Mauro et Berta iugal(is) et Ioh(anne)s qui vocatur Grasso et Maria iugal(is), suprascripto Petrus et Ioh(anne)s ambobus nepos et avunculos qui m[ane]re visi estis in vico qui vocatur Perutto, seu filiis et heredibus vestris liv(ellario) nomine concedimus et largimus vobis de rem iuris proprietatis nostre suprascripto Martinus iudice conceditore quem vos nos fetjsti per cartul(am) vendiccionis, idest omnes res vestras quem vobis pertinuit de iuris proprietatis vestre da quondam Petrus qui vocatur de Mauri Maiore et Martina iugal(is) genito(re) et genitrice et avio et avia vestra suprascripto Petrus et Ioh(anne)s, ipsa suprascripta res qui est posita in fundo qui vocatur Perupto et in fundo qui vocatur Cocomario, per singulis lotjs que omnia cum terris et vineis, campis et silvis atque pascuis, padulibus, piscatjonibus, arbustis, arboribus vel omnibus ad suprascripta res quoquo(m)modo pertinentibus; hec omnia concedimus atque largimus vobis habendum, tenendum, laborandum seu meliorandum, in anni advenientibus viginti et nove ad renovandum, dante pro renovara caltjarie solidos decem, salva sanatjone domnica dando liv(ellum) renovetur. Ita sana ut exinde inferrere debeatis vos suprascripti petitoris seu filiis et heredibus vestris nos suprascripto Martinus vir clarissimus iudice nostrisque filiis et heredibus omnis martjo m(ense) pensio nomine dare debeatis, idest in argentum denareos duos tantum ista inpensio ut dictum est persolvatur. Promitentes preterea nunc nulli diebus nullique temporibus vite vestre suprascripti petitoris vel vestris filiis et heredibus nos suprascripto Martinus vir clarissimus iudice concedito(r) atque largito(r) nostrisque filiis et heredibus testus huius pagina libelli sicut superius legitur violare set inviolabiliter modis omnibus conservare et adimplere promittimus. Quod si quod absi et advertat divina potentja et omnia que superius legitur non observaverimus vel adimp[leverimus] et contra [hec] ire agerimus aut lite moti fuerimus per quodvis modis aut ingenii quia daturis nos promittimus suprascripto Martinus vir clarissimus iudice concedito(r) atque largito(r) cum nostris filiis et heredibus vobis suprascripti petitoris vestrisquem filiis et heredibus [ant]e omnis litis initjum aut [in]terpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas un[a et post p]ena soluta maneat hec pagina libellum sicut superius legitur in su[o] rob[ore et] firm(itate). Qu[am] vero hec pagin[a] Ioh(anne)s in Dei nomine tabell(ionem) huius tjvitatis Ferr(arie) scribendum r[o]gavimus et subter manus nostre proprie firmavimus testibusquem ad nos rogitis obtulit subscribenda, eorumque presentjam eam vobis corum supra contradimus, sub die, m(ense) et ind(itjone) suprascript[a] prima, Ferr(arie).

Mezzetti, Le carte, pp. 240-242, n. 108.