Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 49
source date: [1018 March 12] [Mezzetti, Le carte, p. 243: Nella formula di datazione, non v’è
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificato donus Benedicto summo pontifices et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno septimo, regantem donus Enricus vero inperio in Intalia anno undetjmo in Dei nomine, die duodetjmo mense martjo, ind(itjone) prima, in vico qui vocatur Ruvina. Petisstis ad me quidem in Dei nomine donus Garardo clericus et abas de mo(nasterio) Sancta Maria qui vocatur in Senedochio, filio qui vocatur de Faraldo iudices, patrono qui est abitator in tjvitate Ravena, uti me presentem in Dei nomine Valero qui vocatur Gastaudo petitore se(h)u filiis et heredibus tuis libella(rio) nomine concedimus nos suprascripto patrono de rem iuris nostris suprascripto patrono, que nos tenere viso sum ad iure sancte Ravenati Ecclesie, idest tota et integras omnes res vel sortes et portjones quatacumque pertinet per cocumque modum vel titulum ad Florello et a Martino Rico et ad Ioh(anne)s qui vocatur Balbo et ad Romana in fundo qui vocatur Laugnano, per singuli lotjs, omnia cum terris et vineis, campis, partis, pascuis, silvis, salecti, padulibus, piscatjonibus, venatjonibus, arbustis, arboribus, pumiferis, frutiferis et infrutiferis, case se(h)u et casalibus vel omnibus eisdem pertinentibus qod superius legitur; abendum, tenendum, laborandum, cultandum, rogandum, pastinadum, defensandum et in omnibus meliorandum in anis advenientibus viinti et nove ad salve caltjarie donice dadum, denariorum libres *********** ad altero libellum renovandum sicut superius legitur. Prestate coque nos suprascripto petitore cum suis filiis et heredibus tibi suprascripto patrono cum tuis filiis et heredibus vel subcessoribus inferere debeo sinculi quibusque anis omnis mense martjo infra ind(itjone), sine aliqua tardietatem aut in nelectum, denariis dui tantum pensio ut dictum est persolvatur. No abentis licentjam suprascripto petitore de ipsa suprascripta res que superius legitur cum tuis filiis et heredibus annul platjto neque disticta andare nec vindere nec donare nec comutuare nisi inter fratribus et consortibus, nisi ad me suprascripto patrono et de meis filiis et heredibus vel subcessoribus. Promitentes pretera nuc nulique temporibus diebus vite mee suprascripto patrono cum meis filiis et heredibus vel subcessoribus tibi suprascripto petitore cum tuis filiis et heredibus testus huius paginam petitjonis inviolare set inviolabiliter modis omnibus et adinplere promitimus nos suprascripto petitore cum meis filiis et heredibus. Qod sit qod absit et avertad divina potentja et omnia no observavero vel adinplevero suprascripto petitore cum suis filiis et heredibus ante omnis litis inintjum aut interpellatjone pene nomine auri obtimi untjas due et post penam soluta manentem et os libellum in suo omnium robore et firmitatis. Qod vero libellum uno pari tenore conscripto Ioh(anne)s in Dei nomine tabellio scribendum rogavi et subter manus suas proprias firmavi testibusquem ad me rogitis obtulit subscribenda eorumque presentjam eam tibi corum supra contradimus, sub die, mense et ind(itjone) suprascripta prima, in vico qui vocatur Ruvina. Signum suprascripto Valero petito ad omnia suprascripta cui relectum est. Signum Guiho et Gagiulfo filio qui vocatur de Guiho et Dominicus ad omnia suprascripti testi cui rellecti sunt. Noticiam testjum idest: Guiho vir honestus testes, Guiho vir honestus testes, Dominicus vir honestus testes. Ioh(anne)s tabellio de castello qui vocatur Rudige scriptor huius paginam petitjonis sicut superius legitur post roboratjonem testium atque [tradi]ta complevi et absolvi.

Mezzetti, Le carte, pp. 243-245, n. 109.