Federici, Codex, I, pp. 281-284 (Mezzetti, Le carte, pp. 245-247, n. 110)
source date: [1018 March 17] [Arquà Polesine (Rovigo)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propicio pontificatus vero domni nostri Benedicti sumi pontificis et universali pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno sesto, regnante vero et inperante domnus Enricus inperatore a Deo coronato pacifico magno augusto in Italia anno quintodecimo, die septimodecimo mense marcio, indictione prima, in vico qui vocatur Arquada, plebe Sancti Andreas. Petivi a te quidem in Dei nomine donnus Girardus clericus et notarius sancte Ravennatis Ecclesie et abba monasterii Sancte Marie que vocatur in Senodochio, uti ego Petro qui vocatur de Figulo seu filiis et heredibus tuis libellario nomine concedistis et largistis seu confirmastis mihi iamdicto petitore seu filiis et heredibus meis de re iuris ecclesie vestre monasterii Sancte Marie que vocatur in Senodochio, idest totam et integram omnes res vel sortes et porciones quanta mihi prenominato petitore obvenit per cartula comparacionis posquam libellus de Manno factum fuerit, ipsa res que est posita in fundo qui vocatur Figulus et in fundo qui vocatur Matoni, singulis locis cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationabilibus, casalibus, limitibus, padulibus, piscationibus, venacionibus vel omnibus eisdem pertinentibus; ita omnia supradicta rem sicut supra legitur concedistis mihi seu filiis et heredibus meis habendum, tenendum, possidendum, laborandum, supersedendum, adefensandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad salvam calciaria domnica dandum, qualiter vobiscum vel cum vestris successoribus convenire potuerimus ad alterum libellum renovandum; ut non abeamus licentia de ipsa supradicta res ad aliam districta ire nisi ad vos supradicto patrono vel vestri successoribus. Prestante coque ego supradicto petitore cum meis filiis et heredibus de supradictis rebus sicut supra legitur vobis supradicto patrono vestrisque successoribus inferrere debeamus singulis quibusque anni omne marcii mense sine aliqua tardietate aut negleptum, idest in argentum pensione nomine denarii quatuor tantum inpensio ut dictum est persolvatur. Promitentes preterea ego supradicto petitore cum meis filiis et heredibus textum huius pagine libelli infiteosin sicut supra legitur usque ad prefinitum tempus sicut supra legitur conservare et adimplere promito. Et si cot absit et adverta divina potencia ec omnia que supra legitur ego supradicto petitore cum meis filiis et heredibus non conservaverimus aut hiis omnibus sicut supra legitur stare et permanere noluerimus, promitimus ego supradicto petitore cum meis filiis et heredibus componere et dare vobis supradicto patrono vestrisque successoribus ante omne litis initium vel interpellationem pene nomine auri ebrizo uncie due et post penam solutam permanead iste libellus sicut supra legitur in suo robore firmitatis. Quam scribere rogavi Arnulfo in Dei nomine tabellio huius vici Crispini in qua manu mea propria signum sancte crucis feci, testibus afirmare precepi, sub die, mense, indictione supradicta prima. Signum manus Petri qui vocatur de Figulo petitore ad omnia supradicta cui relectum est. Signum manus Vitalis filio Martinus qui vocatur de Vitalis, Valentinus filio quondam Arnulfo, Martinus filio Vitalis testis vocatis ad omnia supradicta cui relectum est. Arnulfo in Dei nomine tabellio huius vici Crispini scriptor huius pagine libelli sicut supra legitur post roboracione testium et tradita complevit absolvit. Noticiam testium in primis idest: Vitalis vir honestus testes, Valentinus vir honestus testes, Martinus vir honestus testes.

Mezzetti, Le carte, pp. 245-247, n. 110.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 281-284).