Federici, Codex, I, pp. 272-276 (Mezzetti, Le carte, pp. 247-250, n. 111)
source date: [1018 April 20] [Codigoro (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritus Sancti. Anno Deo propitio pontificatus domini nostri Benedicti summi pontificis et huniversalis pape in apostolica sacratissima beati Petri apostoli Domini sede anno sesto sitque imperante domino piissimo perpetuo agusto Enricus ad Deo coronato pacifico magno imperatore in Italia anno quarto, die vigesimo mensis haprelis, indictione prima, in loco qui vocatur Caput de Gauro. Petimus ad vos quidem in Dei nomine domnus Petrus presbiter et monachus atque habbate regule monasterii Sancte Marie que vocatur in Pomposia, huna per consensum et auctoritatem cuncta congregatione et deservientium eiusdem monasterii, ut nobis in Dei nomine Dominicus faber meisque filiis et heredibus libellario nomine concedistis et largistis atque confirmastis nobis rem iuris vestris supradicti monasterii, idest tres sortes integras de terra que est posita in loco qui vocatur Gauro, una cum terris, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, sationalibus, padulibus, piscationibus, venacionibus vel omnibus ad supradictas tres sortes integre pertinentibus ut supra legitur, in terra fines eius hoc est: ab uno latere de suprascripte iste sortes que supra legitur possident Lopicinus tabellio et Alberico qui vocatur Turco et Martinus de Laurito, quam enfiteosim tenere visi estis ha iure vestro, et ab alio latere Gauro percorente sicut iuris monasterii vestri desendunt seu a tertio latere silva que vocatur de Montone, a quarto latere medio fluvio qui vocatur Gauro; constituto territorio Cumiaclensis, plebe Sancti Martini qui vocatur Laco Sancto, cum ingresso et hegresso suo et cum omnibus ad supradictas res pertinentibus que supra legitur; nos abendum, tenendum, possidendum, laborandum, cultandum, pastinandum, supersedendum, piscandum, venandum et in omnibus meliorandum, in annis advenientibus viginti et novem ad renovandum, salva sanatione domnica dandum libellum renovemus. Ita sane ut inferatis domnice rationibus vobis vestrisque subcessoribus rendere debeamus singulis quibusque annis omnes annualiter hoc est terratico: de grano et sicale in campo capa quinta, fabas seu et minuto in area modio sesto, lino manna sesto; et si vineam plantaverimus estra casale in campo fruere debeamus annos tres, postea rendere debeamus anfora quarta, semel vice arbore pecto ponente, postea sit nobis petitori cesso. Et concedistis nobis pro casale de ipsa terra in longo da fluvio qui vocatur Gauro usque in valle et in lato perticas decinpedas treinta; pensionem nomine dare debeamus pro ipso casale singulis quibusque anni omnes festivitatem sancte Marie in mense agusto denarios treinta et sex. Tritulatum et pervectum ipso terratico domnico per nos petitore aut per nostrum missum usque ad ripa vestra domnicata in Pomposia et ipsa pensionem in ipso festivitate in supradicto monasterio vestro; et non habeamus licentia de ipsa res a nullo placito publico neque districto andare nisi ante vestram presentiam et de vestrisque successoribus. Maiore quidem domnico vestro vel vestra dominationem cum honore et hobedientia susipere debeamus et successionem ei facere cum fide et puritate seu umilitate, sine aliqua fraude vel dolo. Pro quia exinde accepistis de manibus meis supradicto Dominicus faber in manibus tuis supradicto Petrus habbas in presentia testium, qui ic subter subscripturi sunt, calciarii nomine, idest in arientum solidos ***. Si quis vero pars nostrum contra os libello ire tentaverimus antequam finitum tempus sicut supra legitur, det pars parti fidem servantis ante omnes litis initium vel interpellationem pene nomine auri uncias duas et post pene solutionis manentem os libello in suo robore. Quod vero libello uno tinore conscripto Lopicinus in Dei nomine tabellio scribendum rogavimus in qua et ego subter manus meas propria firmavit et hunus alterius nobis pariter iubemus; quod consecuti sumus agamus Deum et nobis massima gratias. Signum manibus meis supradicto Dominicus faber petitore ad omnia supradicta cui relectum est. Signum manibus nostris Petrus qui vocatur de Andrea, Martinus qui vocatur de Consce, Iuliano Trivisano, Dominicus qui vocatur Massario, Iohannes Halbo testibus rogatis ad omnia supradicta cui relectum est. Lopicinus in Dei nomine tabellio scriptor uius paginam petitionis de omnibus sicut supra legitur post roborationem testium atque tradita complevi et absolvi. Notitiam testium idest: Petrus qui vocatur de Andrea, Martinus qui vocatur de Consce, Iuliano qui vocatur Trivisano, Dominicus qui vocatur Massario, Iohannes qui vocatur Halbo.

Mezzetti, Le carte, pp. 247-250, n. 111.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 272-276).