Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. III, n. 51
source date: [1018 August 11] [Ravenna]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patris et Filii et Spiritu Sancti. Anno Deo propitjo pontificatus domni nostri Benedicti summi pontifitjs et universalis pape in apostoli[ca] sacratissima beati Petri apostoli Domini sede sexsto sitque imperante domno nostro piissimo perpetuo agusto Enrico a Deo coronato patjfico magno imperatore in Italia vero anno quinto, die undecimo m(ense) agusto, ind(itjone) prima, Rav(enne). Peto ad vobis in Dei nomine domnus Gerardus reverendissimo clericus et notarius sancte Ravenatis Ecclesie et abb(as) mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur a Senadacchio, sita in tjvitate Rav(enne) prope porta Sancti Laurentji, uti michi press(enti) Mainfredus filius Everardo petitor pro me et pro Sigiza iugal(e) mea seo filiis et nepotibus nostris per enfiteuticario iure a press(enti) die concedistis et largisti seo confirmasti nobis rem iuris suprascripto mon(asterio) vestro, idest omnes res illas in int(egro) quantacumque iudicavit per cartula testamenti quondam Demetrius qui vocabatur de Pignano a Dominicus et a Leo fidelibus suis, que est possita in fundo vel in locum qui vocatur Puvignano et in aliis fundis vel lotjs coerentibus se – et si in suprascripta maseditja per cartulam comparatjonis ibi aquisierimus in istius pag(ine) petitjonis permanea sicut superius legitur – hec predicta rem que superius legitur cum terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, saccionalibus, una cum arbustis, arboribus, casis, curtis, ortis, verum ecciam cum piscatjonibus et venatjonibus et ocupatjonibus suis et cum omnibus sibi pertinentibus, constituto territorio Adrianensis, plebe Sancti An[dre]i apostoli Domini qui vocatur in Arcuada, una cum suis iustis et certis in terra finibus vel omnibus ut [superius legitur]. Dum me superius nominato petitore et suprascripta iugal(e) mea adque filiis et nepotibus nostris divi[n]a gratjam in ac luce iuserit permanere vita concedistis et largisti seo [confirm]asti nobis rem iuris suprascripto mon(asterio) vestro eas res que superius legitur abendas, tenendas, pussiden[d]as, defensandas; et nos suprascripto Gerardus clericus et abb(as) suprascripto mon(asterio) una cum meis su[c]e[s]soribus de suprascripto mon(asterio) ad nobis suprascripti iugalium petitoris nostrisque filiis et nepotibus ab omni personas ominum stare et octoriare seo defensare debeatis; et ex nostris propriis etspensis seo laboribus nichilque vobis vestrisque sucessoribus in inferius afixa pensione reputantes. Prestante quoque nos superius nominati iugalium petitoris adque filiis et nepotibus nostris indesinenter secundum pag(inam) petitjonis nostre pensionem nomine singulis quibusque anni omnis martjo m(ense) infra ind(itjone), pro ea omnia que superius legitur, idest in arientum den(arios) Venetiquorum duodecim tantum pensionem ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepisti de [ma]nibus meis suprascripto Maifredo pro me et pro suprascripta iugal(e) mea in manibus vestris suprascripto Gerardus clericus et abb(as) suprascripto mon(asterio) im press(entja) testium, qui hic subter subscripturi sunt, caltjarii nomine, idest libro uno pro in arientum den(ariorum) sol(idos) quinquaginta et per unumquoque sol(idum) ana den(ariorum) duodecim. Munus exspletum quandoque Domino sue sancte magestatis placuerit tunc ipsa rem que superius legitur cultas, laboratas, defensatas et in omnibus melioratumque fuerit ad ius dominiumque predicto mon(asterio) vestro, cuius est iura et proprietas, modis omnibus revertatur dominium et potestatem. Promitentes proterea nonnullis diebus nolisque temporibus vite vestre vestrisque sucessoribus per quibuslibet argumentis aut exquisitis occansionibus testus uius pag(ine) petitjonis violarer set inviolabiliter modis omnibus conservare et custodire promitto iurantes per divina omnia misteria sedemque sancta hapostolica et vita suprascriptorum domnorum nostrorum atestatjonem confirmamus nos suprascripti iugalium petitoris nostrisque filiis et nepotibus ad vobis suprascripto abb(ati) tuisque sucessoribus ante omnis litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri ebrizo untjas duas et pos pene sol(utjonem) m(anente) ac pag(ina) petitjonis in sua firm(itate). Quam vero pag(inam) Stefanus in Dei nomine tabell(ionem) uius tjvitatis Rav(enne) scribendum rogavi, in qua et ego subter manus mea propria firmavi testibusque ad me rogitis obtulit roborandam eorumque press(entja) eam vobis qui supra contradidit, sub die et m(ense) et ind(itjone) suprascripta prima, Rav(enne). Mainfredo filio Everardo in ac peticione u superiu leitur am me(e) facta s(ub)s(cripsi) e t(es)t(es) scribere rogavi et s(uprascrip)ti calciari dedit. Ravennus filius Petrus huic pagine petitjonis ut superius legitur rogat(us) teste subscripsi et suprascripti caltjarii dante et actjpiente vidi. Geremia filius q(uon)d(am) Litefredus ut s(u)p(erius) l(egitur) vidi. Dominicus filius Petrus ut sup(erius) l(egitur) vidi. Ego Stefanus in Dei nomine tabell(io) huius tjvitatis Rav(enne) scriptor uic pag(inam) petitjonis ut superius legitur pos roboratjonem testium adque tradita complevi et obsolvi. Notitjam testium idest: Ravenno vir clarissimus filius Petrus, Geremia vir clarissimus filius quondam Liutefredus, Dominicus vir clarissimus germano eius.

Mezzetti, Le carte, pp. 250-253, n. 112.