Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. CV, n. 2892
source date: [Between 1006 March and 1019 March] [Mezzetti, Le carte, p. 257: La datazione di
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Cons[tat me] Richardus g[ra]tja Dei presbiter et monachus atque ab[bas r]egule mon(asterii) Sancti [Apo]llinaris qui vocatur Novus accepissem [et a]ccepi a vobis Apollinaris [pensio]nem pro tribus untjis in int(egro) que [sunt posite] in fundo qui vocatur [Colopedio cum omni]bus sibi pertinentibus, ter[ritorio] Liviense, plebe Sancte Repara[te], q[u]as per enfite[o]sin tener[e v]ideti[s ad iu]re suprascripti mon(asterii) nostri, pro t[ransactis indi][tjoni]bus usque [... et per] unaq(ue)que inditjone denarii quinque tantum. Unde pro munimine vestro fetj vo[bis hoc deacce][p]tum in mense martjo, i[nditjone ..., Ravenne]. Ego Richard(us) [presbiter] et mon(achus) atq(ue) [abbas mona]s(terii) S(an)c(t)i Apoll(inaris) q(ui) v(ocatur) Novo m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, p. 257, n. 115.