Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 52
source date: [Between 1019 January 17 and 1020 January 17] [Mezzetti, Le carte, p. 258: "L’an
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Patri[s et Fi]lii et [Spiritu Sancti.] Anno Deo propitjo p[ontificatus domni] Bened[i][cti sum]mi po[ntificis] et huni[v]er[salis pa]pe in aposto[lica sacratissima b]eati Petri apostol[i Domini] [sede] septimo sitque impera[n]te vero domno Hen[rico ma]gno [imp]eratore in [Ita]lia vero anno sexsto, die septimode[tj]mo men[se ge]nuarius, ind[icione...], [in] vico qui vocatur Pupiniano. [P]etistis ad nobis in Dei nomine domnus Heverardus [..] [...] et Raginel[mus ...] filii quondam Ursoni dativi et Main[f]redu[s] filius [presente] [et co]nsentjente Hevera[rdo] c[on]sul et Maria, fili[i] quondam [An]dre[a]s [...] germano et ge[rman]a, et Guilberga [...]e[...] Gerardus [...] [...], uti nobis in Christi nomine Bonefil[io cum fratribus] et [cum con]sortibus suis et Vitalis filius quondam Lamberto cum sorore et [n]ep[ote suo] et Paulo qui vocatur Ga[rzo cum] fratribus et cum consortibus suis et Leo qui vocatur de Garda Minore cum [s]orore sua et Petrus de Mercurio cum Dominicus qui vocatur Guanto et Adelber[tus cum] filiis et heredibus suis et Do[m]inicus et Leo aductivi filii de quondam Demetrius, toti petitoris seu filiis et heredibus vestris – un[u]squisque in vestra portjone – libelli [n]omine c[once]dimus et largimus seu confirmamus vobis de rem iuris nostre, que per enfiteusin tenere vis[i] sumus ad iure Sancte [s]emperque virgines Dei genetrices Maria qui vocatur in Senedochio, idest coriziolu[m] [...] Cor[.]tale in integrum exepto ipsa presa cum silva et rovi[to suo ...] de a[.]lb[...]: ab uno latere de ipsa presa Riale percorrente et ab alio latere Pet[r]us de [...]o seu a tertjo latere fundo qui vocatur de Arcuada adque a quarto latere valle qui vocatur de Fr[a]senaria percorrente; que est possi(to) ipso corrigi[olo] infra [...]dr[..] qui vocatur [...]a: ab uno latere fundo qui vocatur Gardillana et ab alio latere calle qui vocatur [...]agna seu a tertj[o latere ...] adque a quarto latere fundo qui vocatur de Arcuada [...] alias autem omnes res exepto ipsa presa que s[uperius] legitur. Omnia autem cum terris et vineis, [cam]pis, pratis, pascuis, silvis, salectis, padulibus, piscatjonibus, venatjonibus adque satjonabilibus. Hec omnia concedimus vobis suprascripti petitoris abendum, tenendum, laborandum, roncandum, cultandum, pastinandum, defensandum seu et meli[o]randum, in annis advenientibus viginti et nove ad renovandum, ad salva caltjarie domnice dandum libellum renovetur, sit iuste et racionabiliter ad nobis petistis ne ab aliis minime detinetur. Ita sane ut inferatis domnice ratjonibus vos suprascripti petitoris vestrisque filiis et heredibus singulis quibusque annis, hoc est terraticum dare debeatis: tritico et sicale et faba et mesturia granata et ordio in campo capas quinta, ad aream trah[en]d[um] [tritu]lare debeatis; [tri]s[i]co, milleo, [pan]ico in area modio septimo; li[no] manipula detjma gra[mu]lata; vino anforas quinta, tertja vice ar[bo]re pecto ponendo, postea sit nobis relicum cessum; et si vineam paste[n]averitis post in[to]rta pervenerit, fruere debeatis anni sex; et si ronc[av]eriti[s], fruere debeatis annis quinque et postea rendere debeatis sicut de cetera terra et de vinea que pastenaveritis postea rendere debeatis sicut de cetera vinea; pervectum sit ipsum terraticum omne ad portum hubi nostra nave domnica potuerit pervenire per vos suprascripti petitoris; et non abeatis licentja vos suprascripti petitoris neque vestris filiis et heredibus de ipsa suprascripta no(minat)a res que superius legitur nec vindere nec donare vel comutuare nisi inter vos petitoris; et non habeatis lice[n]tja vos suprascripti petitoris de ipsa res ad nullo pla[ci]to neque districta ire [ra]tjone mitendi nisi ad nobis vel nostris heredibus. Maiorest domnicum nostrum ideo nostra dominatjone cum honore et hobedientja suscipere debeatis et subseptjone ei facere cum fide et puritatem sehu humilitate(m), sine dolo vel fraude aut malo ingenio; et nos cum nostris filiis et heredibus vobis suprascriptis petitoribus vestrisque filiis et heredibus ipsa suprascripta rem que superius legitur ab omni persona hominum defensare et auctoriare promittimus usque ad perfinitum tempus quod superius legitur. Si quis vero partis nostra contra hunc libellum ire temtaverimus ante perfinitum tempus quod superius legitur, det pars partis fidem servantis ante [o]mne litis initjum aut interpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas duas et post pene solluta manentem hunc libellum in sua firmitatem. Quam vero libellum Guntardum in Dei nomine tabellionem de vico qui vocatur Arcuada scribendum rogavimus, in qua et nos subter manibus nostris propriis firmavimus et hunus alterius nobis pariter contradimus, quod quodsecuti sumus Deum agamus et vobis maxima gr(atj)am. Ego Heverardo consul in ho[c] libello sic(ut) sup(erius) l(egitur) a me facto m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Ego Rainelmo in oc libello sic(ut) sup(erius) l(egitur) a m[e] facto m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Ego Mainfredo in hoc libello sic(ut) sup(erius) l(egitur) p(er) c(on)sensu(m) Everardo a me facto m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Ego Cadalo in hoc libello sic(ut) sup(erius) l(egitur) a me facto m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi).

Mezzetti, Le carte, pp. 258-261, n. 116.