Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 54
source date: [1020 February 18] [Vado (Ferrara)]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Temporibus domni Benedicto [pape] pontificatui eius in Dei nomine octavo sitque imperante domno Henrico in[victissimo] imperatore a[n]ni imperii eius in Dei nomine septimo, die octavodetjmo m(ense) febr[uario], ind(itjone) tertja, in tjvitate Feraria, in burgo qui ditjtur Vado. Peti ad v[obis] in Dei nomine domnus Gerardus cclericus et habbas mon(asterii) Sancte Marie qui vocatur in Senedochio non lo[nge] set prope porta Sancti Laurenti que sita esse in tjvitate Rav(enne) et ideo ego in Dei nomine Gaiadu[lfo] filius Guido petitor sehu filiis et nepotibus meis per henfiteuticarium ius a p[re]senti die concedistis et largistis sehu confirmastis mihi de rem iuris suprascripto mon(asterio), idest quartam partem integram de super totum fundum integrum qui vocatur Variacus, cu[m] terris et vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, padulibus, satjonabilibus, casis sehu et casalibus et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Ferrariensis, plebe Sancti A[n]drei apostoli Christi qui vocatur in Arcuada, interradfines eius de suprascripto fundo: a primo llatere fu[n]do qui vocatur Vidrisano et a secundo llatere fundo qui vocatur de Figule seu a tertjo llatere fun[do] qui vocatur de Tassini adque a quarto llatere termine qui est inter fundo qui vocatur de Arcu[ada] et inter fundo ipsius qui vocatur de Variacus perveniente in fossa Urticaria indesendente in Silva Morta; et insuper concedistis mihi suprascripto petitore sehu fil[iis et] nepotibus meis, idest fundum hunum integrum qui vocatur Silbule, cum terris et vine[is], campis, pratis, pascuis, silvis, salectis, satjonabilibus, casis sehu et casalibus et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Ferr(ariense), plebe Sancti Andrei, inter adfines de ipsius suprascripto fundo qui vocatur Silbule: a primo llatere fundo qui vocatur de Tassini, a secundo llatere fundo qui vocatur de Homasti, sehu a tertjo llatere fundo qui vocatur de Brusida adque a quarto llatere fundo qui vocatur de Altinade. Dum ego superius nominato petitore sehu filiis et nepotibus meis divinam gratjam in anc lucem iunserit permanere vitam concedistis et largistis sehu confirmastis mihi eam rem que superius legitur habendum, tene[n]dum, possidendum, laborandum, defensandum sehu et meliorandum; et tu suprascripto domnus Gerardus cclericus cum tuis sucessoribus mihi suprascripto Gaidulfo meisque filiis et nepotibus ipsa rem que superius legitur ab omni persona hominum defensare et auctoriare promisistis et ex meis propriis expensis sehu laboribus nichilque meisque sucessoribus nisi inferius adfixxam pensionem deferamus. Prestante quoque ego suprascripto petitore sehu filiis et nepotibus meis indesinenter secundum paginam petitjonis nostre singulis quibusque anni pensionem nomine omne martji mense infra ind(itjone), pro ipsa rem que superius legitur, idest in argentum de den(arii)s Veneticorum duodetjm tantum pensio ut dictum est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis de manibus meis manibus tuis in presentjam testium, qui hic subter scripturi sunt, caltjarios nomine, idest crossne trex cum mantelli pro in argentum de den(arii)s Veneticorum libras duodetjm et per hunamquamque libras ana den(ario)s duocento quadriginta. Ita et post transitum meum suprascripto petitore meorumque filiorum et nepotum munimine expleto quando Domino sueque sancte magestatis placuerit, tunc ipsa res que superius legitur cultas, laboratas, defensata et in omnibus melioratas vel quitquit a nobis inibi aditum melioratumque fuerit, revertat ad ipso suprascripto mon(asterio); non abeamus licentjam de ipsa suprascripta res nec vindere nec donare nec comutuare nisi int[er vos] nec ecciam non habeamus licentjam de ipsa suprascripta res ad nullo platjto neque distr[ic]ta ire ratjone mitendi nisi ad vos vel vestr(os) sucessores. Promittimu[s] propterea nonnullis diebus nullisque temporibus diebus vite mee suprascripto petitore vel meorumque filiorum et nepotum texstum huius petitjonis viholarer set inviholabiliter observabimus. Et si ec petitjo a me tibi factam et traditam minime valere potuerit vel si contra ea que superius legitur ag[ere] presumserimus, tunc daturum me promitto ego suprascripto Gaidulfo cum meis filiis et nepotes tibi suprascripto domnus Gerardus cclericus tuisque sucessoribus ante omne litis initjum vel interpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas duas et post pe[ne] soluta m(anente) hec petitjo in sua firmitate. Guntardum annuente Deo [ta]bellionem de vico qui vocatur Arcuada scribendum rogavit, in qua et ego subter m(anu) m(ea) propria subscripsi et rogatis testibus illam tibi in eorum presentjam tradidit, sub die et mense et ind(itjone) suprascripta tertja. Gaidulfo ia(m)dicto petitore in anc peticione sic(ut) sup(erius) l(egitur) a me facta m(anu) m(ea) s(ub)s(cripsi). Signum manus Ugo qui vocatur da lo Vado sitque Bonando sitque Rotardo adque Dominicus qui vocatur Dominichi[ll]o et Leo qui vocatur de Auria et Martinus filius Vitalis in anc pagi(nam) petitjonis sicut superius legitur adfuit testi q(ui) scribere nescit. Guntardus tabellio scripsit huic petitjonis sicut superius legitur post roboratjonem testi atque traditam complevi et absolvi. Notitjam testium idest: Ugo vir honestus testes, Bonando vir honestus testes, Dominicus vir honestus testes, Leo vir honestus testes, Martinus vir honestus testes.

Mezzetti, Le carte, p. 261-264, n. 117.