Montecassino, Archivio privato, Carte di Pomposa, fasc. IV, n. 53
source date: [Between 1019 September 1 and 1020 December 31] [Mezzetti, Le carte, p. 256: per
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[... cum omnibus sibi pertinent]ibus, sitas territorio Fe[rra]ri[ensis], plebe Sancti Andrei qui vocatur in Arcuada. Dum nobis superius nomina[ti ...] [...]eriis petitoris adque filiis et nepotibus nostris Dominus divinam gr(atj)am in anc lucem iunserit permanere [vitam] [conc]edistis et largistis adque confirmastis nobis eam rem que superius legitur habendum, tenendum, possiden[dum ...] [... defen]sandum, laborandum sehu et meliorandum; et ex nostris propriis expensis sehu laboribus nichilque vestris[que su][cess]oribus nisi inferius adfixxam pensionem deferamus. Prestantibus quoque nobis adque filiis et n[epoti][bus nostri]s indesinenter secundum paginam petitjonis nostre, pensione nomine, singulis quibusque angnis omne [martji] [men]se infra ind(itjone), pro ipsa rem que superius legitur, idest in argentum de den(arii)s Veneticorum dui tantum pensi[o ut di][ctum] est persolvatur. Pro eo quia exinde accepistis de manibus nostris manibus vestris in presentja[m testium], [qui hi]c subte scripturi sunt, caltjarios nomine, idest per estimado ex valiente sol(idos) viginti et nove et per h[unumquem][que soli]dum ana den(ario)s duodetjm. Ita et post transitum nostrum suprascripti petitoris nostrorumque [filio][rum] et nepotum munimine explecto quando Dominus sueque sancte magestatis placuerit tunc [ipsa res que] [superius legitur] cultas, laboratas, defensatas et in omnibus melioratas vel quidquit a nobis inibi aditum me[liora][tumque] fuerit revertad ius dominiumque predicto mon(asterio) Sancte Marie, cuius est ius et proprietas, modis om[nibus re][verta]tur; non habeamus licentjam de ipsa suprascripta res nec vindere nec donare nec comutuare n[isi in vo][bis nec] ecciam non habeamus licentjam de ipsa res ad nullo platjto neque districta ire ratjone m[itendi] [ni]si ad te vel tuisque sucessoribus. Promittimus propterea nonnullis diebus nullisque temporibus d[iebus] [vite] nostre vel nostrorumque filiorum et nepotum huius paginam petitjonis viholarer set i[nviho][labi]liter hobservabimus et hoc petitjo a nobis tibi factam et traditam minime valere n[equive][rit] vel si contra ea que superius legitur agere presumserimus, tunc daturum nos promittimus suprascripti pet[itoris] [nost]rosque filios et nepotes tibi suprascripto domnus Gerardus cclericus tuisque sucessoribus ANte omne litis in[itjum] [vel] interpell(atjonem) pene nomine auri obtimi untjas duas et post pene soluta m(anente) hec pagina petitjonis [in] [sua fi]rmitate. Guntardum hannuente Deo tabellionem de vico qui vocatur Arcuada scribendum rog[avi], [in qua] et nos supter manibus nostris propriis signum sancte crutjs fetjmus et rogatis testibus illam tibi [in eorum] [prese]ntjam tradimus, sub die et mense et ind(itjone) suprascripta tertja. [Signum] manus suprascripti Stefanus qui vocatur de Petrus et Dominicus qui vocatur Turdello iamdicti petitoris sicut superius legitur [...] [peti]tjone in omnibus que leguntur superius. [Signum manus...]elius quondam Dominicus qui vocatur Cortise sitque Vitalis qui vocatur Gango adque Ioh(anne)s qui [vocatur ...][...] Desiderio filius quondam Grauso in anc […].

Mezzetti, Le carte, pp. 265-267, n. 119.