Federici, Codex, I, pp. 343-345 (Mezzetti, Le carte, pp. 267-268, n. 120).
source date: [1020 March and 1021 March] [Mezzetti, Le carte, p. 267: conosciamo il solo dato
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini. Stat me domnus Andreas reverentissimus clericus et notarius sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Theodoris Christi martiris accepisse accepit ad te Vuido prudentissimus et abbas monasterii Sancte Marie que vocatur a Pomposia pensionem per tres fundorum quorum vocabula sunt Fabricianellus et Bethuli et Sablune et quatuor vinee principales integre que sunt posite in fundum qui vocatur Finciatiquo quoerente se et cum omnibus sibi pertinentibus, sitas territorio Ferrariensis, plebis Sancti Donati, que vos per paginam pacti tenere videtur iuris prefati monasterii, pro transacti indicionibus usque in ista presentem indicione et per unaquamque indicionem denariorum Venetiquorum triginta et sexto. Unde pro munimine vestro fecit vobis hoc deaccepto in mense marti pro transacto mense marcio pro indicione tertia, Ravenne. Ego Andreas clericus sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Theodori in hac die subscripsi per indictionem tertiam. Ego Andreas clericus sancte Ravennatis Ecclesie et abbas monasterii Sancti Theodori in hac die subscripsi per indictionem quartam.

Mezzetti, Le carte, pp. 267-268, n. 120.

Mezzetti, per la sua edizione delle carte di Pomposa, si rifà in parte a una serie di copie di tradizione incerta realizzate da Federici nel XVIII secolo (Federici, Codex, I, pp. 343-345).